Nagłe zmęczenie często pojawia się podczas przedłużającej się pracy lub nauki, a także w czasie intensywnego lub długotrwałego treningu. Nawet w przypadku umiarkowanej i standardowej aktywności może się zdarzyć potrzeba skutecznego zastrzyku energii. Sprawdź, jak szybko zwalczyć znużenie!
Przyczyna zmęczenia i obniżenia zdolności koncentracji nierzadko leży w niedostatecznej ilości snu, nieodpowiednim nawodnieniu i nieprawidłowej zawartości elektrolitów organizmie czy zwyczajnie w zbyt długiej, nieustającej pracy. Istnieje kilka sposobów na zwalczenie takiego stanu. Sprawdź, jak uzupełnić elektrolity i dostarczyć wartościowe paliwo organizmowi, aby pomóc mu w pozbyciu się uczucia zmęczenia.
Elektrolity do picia, czyli jak najlepiej nawodnić organizm?
Ucząc się lub pracując przez wiele godzin zwykłeś wypijać kilka kaw lub napojów energetycznych? Zawarta w nich kofeina pobudza, ale i niekorzystnie wpływa na poziom nawodnienia organizmu co skutkuje zachwianą równowagą elektrolitów. Czym nawodnić organizm w takim przypadku i jak uzupełnić elektrolity? Zamiast kolejnej kawy, wypróbuj elektrolity do picia. To zestaw wartościowych mikroelementów, które mogą pomóc zwalczyć problemy z koncentracją, słaby refleks i znużenie dzięki swojemu korzystnemu wpływowi na funkcjonowanie układu nerwowego.
Pamiętaj też, że woda szybciej gasi pragnienie, niż się wchłania. Elektrolity do picia z kolei pomagają nie tylko nawodnić organizm, ale i ograniczyć zmęczenie, dlatego są przydatne również podczas wzmożonej aktywności fizycznej. Pomocny może być też napar z zawartością żen-szenia, goździków, imbiru i korzenia arcydzięgla. Te zioła mogą pozytywnie wpłynąć na koncentrację.
Zrób krótką przerwę i przeznacz ją na ruch
Zwykle jesteśmy w stanie utrzymać koncentrację na najwyższym poziomie tylko przez kilkadziesiąt minut. Po upływie tego czasu konieczna jest krótka przerwa. W przeciwnym razie pojawią się kłopoty ze skupieniem, znużenie i zmęczenie. Doskonałym sposobem na szybki powrót do lepszej formy intelektualnej jest wykorzystanie przerwy na krótką gimnastykę przy otwartym oknie. W ten sposób dotlenisz organizm i dostarczysz mózgowi paliwa potrzebnego do kolejnych wyzwań. Przerwę możesz też przeznaczyć na słuchanie muzyki.
Dostarcz swojemu mózgowi paliwo
W czasie przerwy możesz też spożyć lekki posiłek. Ważne jest jednak, aby uważnie dobrać jego składniki. Jeśli zjesz ciężkostrawne pokarmy bogate w tłuszcze i cukry proste (na przykład pizzę) i popijesz je słodzonym napojem, możesz zapomnieć o dalszym wysiłku intelektualnym i fizycznym. Twój organizm będzie tak skoncentrowany na trawieniu i radzeniu sobie z mieszanką cukrów i tłuszczów, że będzie miał ochotę raczej na drzemkę niż rozwiązywanie łamigłówek. Posiłek skomponuj z węglowodanów złożonych takich, jak: kasze lub pełnoziarniste zboża oraz chudego źródła białka z dodatkiem warzyw. Cukry złożone pomogą utrzymać poziom energii na stabilnym poziomie.