Każde domowe pomieszczenie rządzi się innymi prawami. Każde należy zatem zaprojektować w specjalny sposób, dbając o to, aby spełniało ono odpowiednie wymagania. Największe trudności sprawiają zwykle pomieszczenia należące do najmłodszych domowników. Muszą być przede wszystkim funkcjonalne i tak zorganizowane, aby na niewielkim metrażu zmieściła się potrzebna ilość mebli, zabawek i pozostałych dodatków. Jednocześnie nie wskazana jest w nich nuda i monotonia, która raczej nie spodoba się maluchom, lubującym się w oryginalnych i kreatywnych motywach. Aranżowanie pokoju dziecięcego wbrew pozorom może być świetną zabawą. Trzeba tylko odpowiednio do niej podejść i stopniowo wyposażać pomieszczenie w kolejne przedmioty.
Najważniejszą rolę odegrają w nim meble. Kupując je, warto zacząć od wyboru wygodnego i funkcjonalnego łóżka. Jego rozmiar należy dostosować do wzrostu, wagi i wieku dziecka, pamiętając jednocześnie o tym, iż młody człowiek błyskawicznie się rozwija i już za kilka miesięcy może potrzebować większej powierzchni do wypoczynku. Wartościowym meblem okaże się spełniające dwie funkcje jednocześnie łóżeczko dziecięce z szufladą. Połączenie powierzchni do spania z dodatkowym regałem przeznaczonym do przechowywania drobnych przedmiotów czy pościeli pozwoli zaoszczędzić sporo miejsca i lepiej zorganizować wolną przestrzeń. W umieszczonej pod łożem szufladzie dziecko może umieścić swoje akcesoria szkolne, podręczniki, książki bądź komplety dodatkowych poszewek. Zastąpi ono specjalne regały oraz meblościanki, które w tych najmniejszych pokoikach zwykle po prostu się nie mieszczą, a ustawione w nich zaczynają zaburzać ład panujący we wnętrzu.
Gdy łóżeczko dziecięce z szufladą zostanie już zakupione, a rodzice dopasują do niego inne wyroby meblarskie – komody, funkcjonalne biurko, krzesło obrotowe oraz półki na książki – nadejdzie czas na pomyślenie o dodatkowym udekorowaniu pomieszczenia. Bo pokój dziecięcy powinien wyróżniać się niesamowitymi kolorami, przeróżnymi dodatkami i kreatywnymi dekoracjami. Łóżko doskonale uzupełnią poduszki z ciekawymi motywami. Uzupełnione niewielkimi wzorami kwiatków bądź samochodzików skojarzą się z dziecięcą beztroską i będą świetnie współgrać z ciemnym odcieniem drewnianych mebli. Na oknach można zawiesić delikatne rolety bądź przysłonić je ciemniejszymi roletami, aby wieczorem dziecko mogło odgrodzić się od zewnętrznego świata i spokojnie zasnąć. Warto też pozwolić małemu właścicielowi pomieszczenia na samodzielnie dobranie podobających mu się dodatków. Będzie to pierwsza lekcja podejmowania decyzji. Nawet jeśli nie okażą się one do końca efektywne, dziecięcy pokój wcale nie musi być idealny i trzeba o tym pamiętać.
Oczywiście aranżacja pokoju dziecięcego będzie wymagać regularnych zmian i najlepiej od razu brać to pod uwagę. Wypełnianie tego pomieszczenia najdroższymi i luksusowymi przedmiotami okaże się kiepską inwestycją, gdyż już po kilku miesiącach mogą one przestać podobać się dziecku. Lepiej przeznaczyć na nie mniej pieniędzy i z czasem bez problemu je wymienić.