Czy warto jest kupić kojec dla dziecka? Jaki kojec wybrać dla swojej pociechy by była w nim bezpieczna?

0
1316
Czy warto jest kupić kojec dla dziecka? Jaki kojec wybrać dla swojej pociechy by była w nim bezpieczna?

Kojec to w największym skrócie miejsce, w którym można umieścić dziecko, by bezpiecznie w nim przebywało. Stanowi swoiste odgrodzenie dziecka od niebezpiecznej przestrzeni, jednocześnie dając mu możliwość zabawy i obserwowania otoczenia. Jego głównym zadaniem jest po prostu zapewnienie ciekawskiemu maluchowi bezpieczeństwa, podczas gdy rodzic zajęty jest swoimi obowiązkami.
Wielu młodych rodziców zastanawia się jednak, czy kojec dla dziecka to dobry pomysł i czy warto go kupić.
Nie ma się co oszukiwać – nie jesteśmy w stanie być z dzieckiem non stop i chronić przed każdym upadkiem. Rodzic doskonale zdaje sobie sprawę, że trzeba mieć oczy dookoła głowy.
W dzisiejszych czasach mamy dużo obowiązków do wykonania, które często się piętrzą i nie jesteśmy w stanie skupić stuprocentowej uwagi na naszym dziecku. Nie ma możliwości by dziecko np. noszone w chuście było z nami w każdej sekundzie. Nie ma również możliwości, by dziecko było obecne przy każdej wykonywanej przez nas czynności. nierealne jest by dziecko np. gotowało z nami obiad, myło podłogi bądź korzystało z nami z toalety.
Kojec dla dziecka jest również idealnym rozwiązaniem, gdy trzeba je odseparować od zwierząt domowych.
A więc, czy warto kupić kojec dla dziecka?
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – oczywiście że tak!
Kojec to idealne miejsce dla Twojej pociechy! Tworzy on bezpieczną przestrzeń do zabawy, a Ty w tym czasie możesz zając się innymi obowiązkami.
Kilkumiesięczne dziecko będzie miało dożo bezpiecznej przestrzeni do nauki przekręcania się z pleców na brzuszek. Ty nie musisz się więc martwić, czy bobas uderzy się o drewniane szczebelki łóżeczka, które zazwyczaj jest również zbyt wąskie.
W kolejnym etapie kojec dla dziecka może wspomóc naukę samodzielnego wstawania, chodzenia przy miękkich brzegach kojca.
Wkładając dziecko do kojca, dając mu bezpieczne zabawki mamy tak naprawdę pewność, że nic mu się nie stanie podczas chwilowej nieobecności opiekuna.
Jaki kojec wybrać dla swojej pociechy. Oto kilka porad:
– kojec kwadratowy zamiast prostokątnego da więcej przestrzeni dziecku (oczywiście przy założeniu, że dysponujemy odpowiednią ilością miejsca),
– kojec dla dziecka powinien mieć miękkie boki np z siateczki zamiast drewnianych szczebelków dzięki czemu upadki będą mniej bolesne a nóżki nie utkną między szczebelkami, czy zabawka nie wypadnie,
– materac w kojcu powinien zapewniać komfort dziecku w czasie korzystania z kojca, może na nim leżeć, spać, bezpiecznie się bawić. Powinien również umożliwiać swobodną cyrkulację powietrza a pokrowiec na materac powinien łatwo i sprawnie się zdejmować.
– warto zwrócić też uwagę na dodatkowe elementy np: uchwyty za które dziecko może się podnieść, kieszonki do chowania zabawek, elementy interaktywne takie jak lusterko,
– otwierana ścianka umożliwiająca samodzielne wchodzenie i wychodzenie z kojca jest dobrym rozwiązaniem.
Pamiętaj również, że przebywanie w kojcu uczy dziecko samodzielnej zabawy oraz radzenia sobie z separacją od rodziców. Ważne jest jednak, by dziecko korzystało z niego z umiarem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here