Czym zająć dziecko w czasie deszczu?

0
1306
Czym zająć dziecko w czasie deszczu?

W czasie deszczu dzieci się nudzą… śpiewał Kabaret Starszych Panów.
O tym, jak marudne może być nudzące się dziecko, przekonał się zapewne każdy rodzic zmuszony czekać z maluchem w kolejce do lekarza lub jadący wiele godzin samochodem lub pociągiem.
Niejednokrotnie dziecko nudzi się także w weekendy, gdy nie idzie do przedszkola, a rodzice nie zapewnili mu odpowiednich atrakcji. Co zrobić, by dziecko nie nudziło się i nie marudziło?
Odpowiedź jest banalna. Trzeba zapewnić mu różnorodną i ciekawą aktywność. Przy ładnej pogodzie sprawa jest prosta. Wystarczy iść na długi spacer i pokazać dziecku okolicę.
Nawet jeśli początkowo wydaje się, że wokół miejsca zamieszkania dziecka nie ma nic ciekawego, warto spojrzeć oczami tegoż dziecka. Okaże się, że największą atrakcją może być kwietna łąka, łan pszenicy , alejka w parku. Wszędzie tam znajdziemy skarby przyrody- dzikie owoce, liście, kłosy, kwiaty, kasztany. Skarby, z których w pochmurne dni wspólnie z dziećmi ułożymy płaskorzeźby, zrobimy ludziki lub przygotujemy bukiety. Można też sięgnąć po przewodniki, jakich mnóstwo się ostatnio wydaje, zasięgnąć rady innych mieszkańców miejscowości lub skorzystać z wyszukiwarki internetowej.
Co jednak gdy pada deszcz? Ileż można bawić się tymi samymi zabawkami i oglądać bajki w telewizji? Pewnie, zawsze można jeszcze włączyć aplikację na telefon z grą dla dzieci. Tylko czy to jest dobre rozwiązanie?
Raczej nie. Lepiej postawić na zabawy kreatywne. Maluchy zazwyczaj chętnie sięgają po kolorowanki dla dzieci. Wystarczy mieć ich zapas w szufladzie, Kupimy je w każdym kiosku, dyskoncie i sklepie papierniczym. W zależności od wieku dziecka kupujemy książeczki z mniejszą lub większą ilosćią elementów. Świetnym rozwiązaniem są specjalne zeszyty kolorowanek dostosowanych do określonego wieku dziecka. Kilkulatek będzie pewnie wolał już malowanki tematyczne- bohaterów ulubionych bajek, dinozaury, zwierzęta, kwiaty. Jeśli jednak zapomnieliśmy o zakupie, można skorzystać z kolorowanki dla dzieci do druku , dostępnej on-line. Kolorowanie nie obejdzie się bez zatemperowanych kredek lub flamastrów. Możemy być pewni, że pociecha przestanie się nudzić i spędzi ciekawie deszczowy dzień.
Ciekawym rozwiązaniem (jednak warto korzystać z niego z rozsądkiem) są aplikacje z kolorowankami. Można z nich korzystać dwojako- wydrukować obrazek dla dzieci i pozwolić maluchowi kolorować kredkami albo tworzyć barwne obrazki od razu w komputerze lub na telefonie. Zapewne takie wykorzystanie komputera będzie korzystniejsze dla dziecka od bezrefleksyjnego oglądania kolejnej kreskówki lub co gorsza korzystania z gry nie zawsze dostosowanej do wieku dziecka.
Kolorowanki dla dzieci uczą je rozpoznawania kolorów, spostrzegawczości, dokładności i cierpliwości. Mogą być też wykorzystane do bogacenia słownictwa dzieci, jeśli wspólnie z latoroślą zaczniemy opowiadać o tym, co widzą na kolorowanych obrazkach.
Starsze dziecko może nie chcieć kolorować obrazków zbyt banalnych, jednak zachęcone przez rodzica sięgnie na przykład po bardzo szczegółową mandalę, która dodatkowo je wyciszy i nauczy skupienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here