Dlaczego światłowód to dobry wybór?

0
1595
Dlaczego światłowód to dobry wybór?

Światłowód to najlepsze z dotychczas znanych rozwiązań dotyczących połączeń internetowych. Można powiedzieć o nim dużo dobrego i wszystko będzie prawdą, a nie jedynie zapewnieniami ze strony operatorów telekomunikacyjnych. Przyjrzyjmy się więc, co takiego jest w zestawieniu słów Internet – światłowód, że zasługuje ono na naszą atencję.

Szybko i sprawiedliwie dla wszystkich

Warto postawić na światłowód, ponieważ wraz z nim otrzymujemy prędkość do 10 Gb/s. Ta z kolei przekłada się na codzienne zadowolenie między innymi z oglądania telewizji w bardzo dobrej jakości oraz grania online z niskim pingiem i bez lagów. Internet, światłowód przydadzą się także wszędzie tam, gdzie sieć jest narzędziem pracy i nie można sobie pozwolić na długie buforowanie danych. W tym przypadku każdy użytkownik doceni również wysyłanie oraz pobieranie plików, odbywające się z identyczną prędkością. I to jeszcze nie wszystko, ponieważ jeżeli wprowadzimy do naszego miejsca zamieszkania technologię FTTH (ang. Fiber To The Home – światłowód do domu), oznacza to dla nas kolejną wymierną korzyść: nie ma znaczenia, ile osób jednocześnie korzysta z Internetu ani na czym polega to korzystanie – każda z nich ma do dyspozycji taką samą prędkość wysyłania oraz odbierania danych.

Kiedy zdecydujemy się na Internet – światłowód, problemem przestają być także takie kwestie jak skrajnie wysokie oraz niskie temperatury czy też gwałtowne opady śniegu i burze. Jak to możliwe? Otóż mówimy o technologii, która polega na przekazywaniu informacji w postaci wiązki światła odbijającej się w środku szklanego włókna, które stanowi bardzo dobry izolator. Otrzymujemy więc stabilność, przewidywalność oraz komfort korzystania z sieci, co podwyższa naszą wydajność i nie wpływa niekorzystnie na naszą psychikę.

Nie można jednak zapominać, że korzystanie ze światłowodu wiąże się z koniecznością posiadania routera o właściwej przepustowości.

Bezpieczeństwo i otwarcie na przyszłość

Co ważne, Internet – światłowód jest dobrym wyborem również ze względu na to, że chroni nasze dane przed cyberprzestępcami. Kradzież danych ze światłowodu jest znacznie trudniejsza do wykonania w porównaniu z odszyfrowaniem impulsów elektrycznych charakterystycznych dla tradycyjnego Internetu kablowego. Jeżeli już jesteśmy przy bezpieczeństwie, to bardzo ważne jest także to, że przez światłowody nie przepływa prąd. A ponieważ nie ma tu energii tego rodzaju, nie może dojść do nagrzania kabli i w konsekwencji do pożaru.

Warto też zdawać sobie sprawę z tego, że światłowody mają przed sobą świetlaną przyszłość. Specjaliści podejrzewają, a są to podejrzenia graniczące z pewnością, że technologia ta któregoś pięknego dnia będzie standardem (wypchnie z rynku tradycyjne, miedziane kable internetowe) i tym samym punktem wyjścia do jeszcze nowszych i nowocześniejszych rozwiązań. Dlatego warto podążać z duchem czasu i dołączyć do grona prekursorów już dziś.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here