Gry komputerowe – wartościowa rozrywka dla dzieci

0
1105
Gry komputerowe - wartościowa rozrywka dla dzieci

Mimo iż sami potrafimy przeznaczać ogromną ilość czasu na rozmaite gry komputerowe, nie pochwalamy takiego zachowania u swoich dzieci. Staramy się je raczej odciągać od migoczących ekranów, obawiając się, iż przesiadując przed nimi przez dłuższy czas maluchy pogorszą swój wzrok, nabawią się problemów z oczami lub przestaną skupiać się na rzeczach ważniejszych – chociażby nauce. Gry komputerowe mogą być natomiast naprawdę wartościową rozrywką. Zaproponujmy swoim pociechom edukacyjne gry zręcznościowe dla dzieci i sami sprawdźmy, w jaki sposób wpływają one na ich umiejętności czy umysł.

Bo gry komputerowe rzeczywiście potrafią kształcić i zostało to wielokrotnie udowodnione. Uczą przede wszystkim szybkich reakcji. Aby przejść przez wybrany poziom, należy po kolei wykonać wszystkie zadania, błyskawicznie podejmując kolejne decyzje. Nie można ani przez chwilę się zawahać, gdyż grozi to złapaniem przez wroga bądź utratą wartościowych punktów. Sami wiemy, że niektóre gry są naprawdę trudne i wymagają od nas ogromnej cierpliwości. Najtrudniejsze poziomy musimy przechodzić czasem i po kilkanaście razy, aby ostatecznie ruszyć dalej i móc zwyciężyć w całej rozgrywce. Maluchy, które od najmłodszych lat korzystają z podobnej formy rozrywki, zazwyczaj wykazują się większą cierpliwością od swoich rówieśników. Potrafią szybciej skupić się na wybranych zadaniach i błyskawicznie rozumować, aby pokonać konkretny problem. Pomaga im to zarówno w życiu codziennym, jak i w nauce. Zdolność szybkie koncentracji sprawia, że dziecko może w każdej sytuacji wziąć do ręki swój podręcznik i przyswoić od razu nową wiedzę.

Proponując swoim pociechom gry zręcznościowe dla dzieci, pozwalamy im także zaznać odrobiny fantastycznej rozrywki. A ona przyda się każdemu z nas – zarówno osobom dorosłym, jak i dzieciom. W dzisiejszych czasach coraz młodsi ludzie mają bowiem problemy ze stresem i silnym napięciem. Kilkuletnie przedszkolaki zmuszane są do codziennej ciężkiej nauki, brania udziału w dodatkowych zajęciach zorganizowanych, poważnych ćwiczeń fizycznych i domowych prac. Szkoła wcale nie jest dla nich ulgą. Gdy do niej trafiają, zaczynają naprawdę ciężko harować. Każdego dnia przygotowują się do egzaminów, sprawdzianów bądź prezentacji, przez co nieraz dopada je skrajne zmęczenie, silny stres i kompletny brak siły. Te wszystkie negatywne emocje warto regularnie rozładowywać, chociażby przy pomocy gier komputerowych. Sami wiemy, jak świetnie się czujemy, gdy przez kilka minut postrzelamy do wirtualnych wrogów lub rozegramy z internetowym kolegą partyjkę w szachy. Pozwólmy na to także swoim maluchom. One też zasługują na chwilę beztroskiego wypoczynku w ciągu dnia.

Oczywiście jeśli chcemy pozwolić swoim dzieciom na korzystanie z gier komputerowych, powinniśmy czuwać nad tym, aby wybrane przez nich gry były dostosowane do ich wieku i życiowego doświadczenia. Nigdy też nie pozostawiajmy kilkulatka samego przed monitorem – zawsze towarzyszmy mu podczas takich zabaw, aby czuwać nad ich bezpieczeństwem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here