Wizyty u ortopedy nadal nie są standardem wśród polskich pacjentów. Na takie zapisujemy się zazwyczaj dopiero wtedy, gdy doskwierają nam dolegliwości bólowe. Profilaktyka prozdrowotna w zakresie funkcjonowania kręgosłupa i postawy w ogóle nie jest też obowiązkowa. To zresztą dlatego mówić można aż o 90% populacji, która odczuwa ból przewlekły pleców.
Pierwsza wizyta u ortopedy
Większość wad postawy powstaje już w wieku dziecięcym, a ogromny wpływ na to ma brak ruchu, zły dobór krzeseł i ławek szkolnych, otyłość najmłodszych czy nieodpowiednia dieta. To właśnie na postawę dzieci kilkuletnich powinno zwracać się szczególną uwagę. Pierwszy sygnał, który nakazuje udanie się do placówki, jaką jest poradnia ortopedyczna warszawa pochodzi najczęściej od wychowawcy w szkole, opiekunki czy przedszkolnej pielęgniarki. O wiele rzadziej to rodzice zauważają niepokojące objawy.
Większość dorosłych nie realizuje profilaktyki prozdrowotnej w ramach funkcjonowania kręgosłupa w przypadku własnego organizmu i o takową nie dba także, jeśli chodzi o dzieci. Wizyty u specjalistów kończą się najczęściej na tych pierwszych, zalecanych, które dotyczą kontroli w obrębie bioderek. Te odbywają się, kiedy noworodek ma dosłownie kilka tygodni. Zalecenia medyków są jednak zupełnie inne.
Zdanie profesjonalistów
Konieczne są rutynowe kontrole, by móc diagnozować ewentualne schorzenia kręgosłupa już we wczesnym etapie rozwoju. To wtedy można działać natychmiast i nieinwazyjnie. Wizyty u ortopedów raz w roku pozwolą niwelować przypadłości, jakie mają znaczenie dla wad postawy nieinwazyjną rehabilitacją, masażami, gimnastyką korekcyjną czy naturalnymi zabiegami. Wraz z postępem schorzenia konieczna staje się zaś poradnia neurochirurgiczna. Warszawa oczywiście posiada takie kliniki, ale kierowany tam pacjent musi zdawać sobie sprawę, że jego stan zdrowia wymaga już tylko inwazyjnej operacji z zastosowaniem skalpela. Lepiej unikać takich sytuacji i cieszyć się pełnym zdrowiem bez ingerencji neurochirurga.
Podsumowując, pierwsza wizyta u ortopedy jest konieczna oczywiście już w pierwszych tygodniach życia dziecka, natomiast później warto takowe przeprowadzać kontrolnie przynajmniej raz w roku. Wizyty dostępne są na NFZ, jednak należy liczyć się z koniecznością oczekiwania w długich kolejkach. Trzeba też reagować na wszelkie symptomy chorobowe, bo tylko wczesna diagnostyka pozwala ratować zdrowie w nieinwazyjny dla całego organizmu sposób.