Suplementy diety a zdrowie

0
1241
sublementy

Współcześnie oglądamy bardzo dużo reklam ukazujących niezawodne suplementy diety, które wspomagają nasz organizm jesienną czy zimową porą oraz wpływają korzystnie na nasze niedobory. Naukowcy podkreślają jednak, że nadużywanie suplementów nie prowadzi do niczego dobrego.

Witaminy i minerały

Nasz organizm, prócz makroskładników takich jak białka, węglowodany oraz tłuszcze, do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje witamin i minerałów. Są one niezbędne we wszystkich procesach życiowych naszego organizmu. Witaminy i minerały nie biorą się jednak znikąd. Dostarczamy je przede wszystkim z pokarmem, dlatego zbyt uboga dieta w warzywa czy owoce może prowadzić do niedoborów niektórych pierwiastków i witamin. Z badań wynika, że przeciętnemu człowiekowi najczęściej brakuje wapnia, potasu i magnezu. Ponadto w ciągu ostatnich 15 lat zauważono, że ludzie rzadziej spożywają witaminę A, jod, cynk, miedź, za to znacznie podniósł się poziom dostarczanej do organizmu witaminy C, potasu, wapnia oraz witaminy B6.

Suplementacja witamin i minerałów

Niedobór jednego pierwiastka czy witaminy nie jest powodem, który miałby nas motywować w przyjmowaniu wielowitaminowych preparatów. Ponadto, nie powinno stosować się ich przez długi czas, ani „na zapas”. Wiąże się to bowiem z faktem, iż nadmiar jakiegokolwiek składnika może być tak samo niebezpieczny jak jego niedobór. Stosują wielowitaminowe suplementy diety, uzupełniamy nie tylko brakujące witaminy i minerały, ale przyjmujemy także te, których w naszym organizmie jest pod dostatkiem. Nadmiar witaminy B6 może grozić uzależnieniem, a nadmiar kwasu foliowego, potasu, magnezu, wapnia, beta karotenu, witaminy A, C, E oraz miedzi czy fluoru może być bardzo groźny dla naszego zdrowia.

Co zamiast suplementów?

Prawda jest taka, że człowiek uprawia suplementową samowolkę. Kupujemy, co widzimy, nie zważając na to, czy jest to słuszne, czy nam nie zaszkodzi bardziej, niż pomoże. Zazwyczaj z nikim tego nie konsultujemy, nie pytamy lekarza i nie robimy żadnych badań pod tym kątem. Jest to bardzo nieodpowiedzialne zachowanie, które może bardziej zniszczyć nasze zdrowie. Zanim zdecydujemy się na jakikolwiek suplement diety, powinniśmy sprawdzić, czy konkretne pierwiastki bądź witaminy są na w ogóle potrzebne. Może się okazać, że brakuje nam jakiejś witaminy, jednak jesteśmy w stanie uzupełnić to odpowiednią dietą.

Odpowiedzią na braki witamin i minerałów w naszym organizmie jest zbilansowana dieta, która zapewni nam odpowiednie stężenie mikro- i makroskładników, bez konieczności spożywania suplementów. Zbilansowana dieta jest kluczem do naszego zdrowia. Jeśli jednak nie jesteśmy na tyle zorganizowani, lub nie posiadamy nadmiaru czasu, możemy skorzystać z rewelacyjnej opcji, jaką jest catering dietetyczny Dąbrowa Górnicza. Dieta pudełkowa to współcześnie bardzo ciekawy i rozchwytywany sposób żywienia na każdą kieszeń. Ponadto jest to gwarancja dostarczenie organizmowi doskonałej ilości białka, tłuszczów, węglowodanów oraz wszystkich witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here