Przedwczesny poród

0
1426
przedwczesny poród
fot. pexels.com

Poród przedwczesny stanowi zagadkę dla medycyny. Nie wiadomo, dlaczego do niego dochodzi, a także nie ma skutecznych metod do rozpoznawania, leczenia i zapobiegania. Jak więc poradzić sobie z przedwczesnym porodem?

Zobacz też: http://www.carpathians.pl/objawy-przedwczesnego-porodu/

Co to jest poród przedwczesny?

Porodem przedwczesnym określa się urodzenie dziecka przed 37 tygodniem ciąży lub przed 259 dniem ciąży. To kryterium jest przyjęte za punkt odcięcia dla porodu przedwczesnego. Dzieci, które urodzą się z przedwczesnego porodu są narażone na wielkie ryzyko.

Niestety przyczyny nie są do końca znane medycynie. Nie ma konkretnego mechanizmu porodu przedwczesnego. Najczęściej wskazania medyczne dotyczące wcześniejszego zakończenia ciąży są określane jako oddzielenie się łożyska prawidłowo usadowionego, ograniczenie wewnątrzmacicznego wzrastania płodu, niedotlenienie płodu lub stan przedrzucawkowy. Zazwyczaj to są przyczyny większości przedwczesnych porodów.

Przykre doświadczenie

Dzieci, które rodzą się przedwcześnie są narażone na śmierć lub choroby, a nawet jeśli do tego nie dojdzie, mogą w przyszłości rozwijać się w innym tempie niż rówieśnicy i nie osiągać dobrych wyników nauce, a nawet mieć różne przypadłości.

Dzieci z przedwczesnego porodu są narażone na zaburzenia neurologiczne, przewlekłe choroby płuc, głuchotę i ślepotę, a nawet wystąpienie wszelkich niekorzystnych zdarzeń może się zwiększać wprost proporcjonalnie do obniżenia się wieku ciążowego w momencie porodu.

Jak rozpoznać poród przedwczesny?

Diagnozuje się go głównie na podstawie klinicznej, gdzie stwierdza się regularne skurcze macicy, który towarzyszy rozwieranie się i zanikanie szyjki macicy. Częstotliwość skurczy powinna wynosić co najmniej 6 na godzinę, a rozwarcie ma przynajmniej 3cm.

Wykrycie porodu przedwczesnego jest bardzo trudne. Takie objawy mogą również dotyczyć ciąży, która rozwija się prawidłowo. W diagnostyce stosuje się również wykorzystanie stężenia fibronektyny płodowej – białka, które w prawidłowych warunkach powinno znajdować się w wydzielinie szyjkowo-pochwowej w niewielkich ilościach, a w przypadku porodu zagrożonego jej stężenie jest znacznie wyższe.

Przeczytaj też: http://www.zrozumdziecko.pl/gotowanie-to-swietna-zabawa-dla-dzieci/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here