Rozwijaj mózg dziecka

0
1823
Rozwijaj mózg dziecka

Nie od dziś wiadomo, że o rozwój mózgu trzeba odpowiednio dbać i to oczywiście od najmłodszych lat. W końcu kiedy mózg jest młodszy szybciej i lepiej zapamiętuje, uczy się i rozwija. Wiadomo, że ludziom starszym trudniej przyjdzie opanowanie jakiejś umiejętności niż ludziom znacznie młodszym. Zatem im wcześniej zaczynamy pracować nad swoim intelektem, tym lepiej dla nas. Odpowiednio rozwinięte struktury w mózgu są bardzo ważne dla naszego późniejszego funkcjonowania. Dziecko, które rozwija się od małego, z całą pewnością będzie sobie lepiej radziło w szkole niż dziecko, które nie specjalnie rozwijało swój intelekt przed pójściem do szkoły. Jeżeli posiadasz swoje potomstwo albo dopiero spodziewasz się narodzin pierwszego dziecka, pewnie zastanawiasz się, co robić, by właściwie dbać o rozwój intelektualny własnej pociechy. Rozwiązań jest wiele. Możesz – na przykład – kupić swemu dziecku układanki dla dzieci, które przeznaczone są na różny wiek dziecka. Mamy więc układanki odpowiednie dla trzylatka, takie łatwe, z dużymi elementami i z niedużą ich ilością – na przykład dziewięć albo dwanaście elementów. Dla dziecka nieco starszego, na przykład pięciolatka, puzzle mogą już być nieco trudniejsze, mogą składać się z na przykład dwudziestu elementów czy też dwudziestu pięciu. Ale niektóre dzieci w takim wieku będą sobie radził nawet z trudniejszymi układankami. Układanki zmuszają dziecko to samodzielnego myślenia. Oczywiście, jeżeli nas poprosi o pomoc, jak najbardziej powinniśmy to uczynić, ale najlepiej w taki sposób, by to i tak dziecko myślało. Jeżeli ułożymy za nie całą układankę, to dziecko wiele z niej nie wyniesie, jedynie poza tym, że spędziło z nami trochę czasu przy układaniu układanki. Bardziej wrażliwe dziecko może nawet odebrać to, że tak szybko ci poszło z układanką, jako fakt, że samo nie jest zbyt mądre, bo nie potrafiło tego zrobić, a tobie to poszło tak szybko i sprawnie! Poza tym układanie układanek może okazać się dla dziecka świetną zabawą, od której czasami ciężko będzie można go oderwać.
Z całą pewnością twoje dziecko polubi układanki. Nie dość, że będzie musiało przy nich nieco się wytężyć, skupić i pomyśleć, to ponadto może się po prostu dobrze przy tym bawić. A jeżeli dziecko uczy się przez zabawę, to jest to bardzo dobre rozwiązanie. Przydatne z pożytecznym. Jeżeli jednak twoje dziecko nie polubi układanek, nie złość się na nie. Nie wszystkie zabawy, które mu wymyślasz, muszą go zainteresować. Jeżeli z czymś się nie udało, to powinnaś wymyślić coś innego, co będzie równie pożytecznego dla mózgu jak układanie układanek. Albo daj mu po prostu trochę czasu. Być może wtedy, kiedy dziecko będzie nieco starsze, samo sięgnie po jakąś układankę, bo okaże mu się ona atrakcyjna. Zmuszanie dziecka do robienia czegoś może nie być zbyt dobrym rozwiązaniem.
Zatem zapamiętaj, że warto dbać o odpowiedni rozwój intelektualny swojego dziecka. Z całą pewnością zauważysz efekty, a twoje dziecko podziękuje ci, że przykładałeś uwagę do jego rozwoju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here