Waga niemowlaka

0
1508
Waga niemowlaka

Podczas każdej wizyty u pediatry, dokładnie sprawdzana jest waga niemowlaka. Dlaczego to jest takie ważne? Znając wiek i wagę dziecka, lekarz może stwierdzić, czy rozwija się ono prawidłowo. Może przybiera zbyt mało? Taka sytuacja nie jest wcale rzadkością. Jeśli waga niemowlaka jest zbyt niska, lekarz może zalecić podawanie dodatkowego pokarmu. U noworodka będzie to mleko modyfikowane o podwyższonej wartości energetycznej, a więc o większej ilości kalorii. U większego dziecka lekarz może zalecić rezygnację z karmienia dziecka piersią i podawanie tylko sztucznego mleka oraz kaszek. Wówczas może się okazać, że waga niemowlaka zacznie rosnąć i maluch osiągnie prawidłowe wyniki.
Często jest tak, że dzieci karmione wyłącznie naturalnym mlekiem, przybierają zbyt mało. Dlatego pediatrzy zalecają w takim przypadku włączenie do diety maluszka mleka modyfikowanego. Dzięki niemu, waga niemowlaka powinna szybko się unormować, a zmartwiona mama będzie mogła się uspokoić.
Lekarze z reguły bardzo skrupulatnie podchodzą do tego, czy maluch rozwija się prawidłowo i czy odpowiednio przybiera. To dla nich istotne informacje świadczące o tym, że dziecko jest zdrowe i nie ma poważniejszych problemów. To, że waga niemowlaka nie chce we właściwym tempie rosnąć i ciągle jest zbyt niska, może być niepokojące i świadczyć na przykład o problemach w układzie pokarmowym i nie tylko. Dlatego nie wolno tego bagatelizować. Jeśli lekarz zaobserwuje, że waga niemowlaka od dłuższego już czasu jest zdecydowanie zbyt niska, może zlecić dodatkowe badania. Dzięki nim rodzice mogą dowiedzieć się, czy dziecku nie dolega nic poważniejszego.
Oczywiście, zbyt mała waga niemowlaka jest powodem do obaw i może martwić zarówno lekarza, jak i troskliwych rodziców. Lecz jeśli waga niemowlaka jest zbyt wysoka, to także nie świadczy o niczym dobrym. Nadwaga u małych dzieci może być wręcz niebezpieczna i może bardzo im utrudniać prawidłowy rozwój. Istnieją rodzice, dla których nie jest to żaden problem. Uważają, że to dobrze, że dziecko przybiera na wadze i że nie muszą niczym się martwić. Zupełnie nie przejmują się tym, że zbyt duża waga niemowlaka to również duży problem! W takiej sytuacji lekarz badający dziecko powinien uświadomić im, jakie mogą być konsekwencje zbyt szybkiego przybierania dziecka na wadze. Powinien również poinformować rodziców jakie zmiany w diecie malucha mogą wprowadzić, aby pomóc mu uzyskać normalną, prawidłową wagę.
Waga niemowlaka, który pije mleko natki, rzadko jest zbyt wysoka. Takie dzieci z reguły przybierają we właściwym tempie i rozwijają się tak, jak powinny. Większa waga to zwykle problem tych maluchów, które są dokarmiane mlekiem modyfikowanym lub stanowi ono ich jedyne pożywienie. Nie wszystkie kobiety karmią dzieci piersią, czasem z osobistych powodów, a czasem dlatego, że po prostu nie mają mleka. Niestety, waga niemowlaka karmionego sztucznie często jest zbyt wysoka i wówczas pediatra musi doradzić rodzicom, co powinni zrobić, aby maluch rozwijał się w odpowiednim tempie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here