Ważny czas w życiu dziecka

0
828
Ważny czas w życiu dziecka

Przyjście na świat potomka jest bardzo szczęśliwym czasem. To czas opieki nad nim, przytulania i miłości. To także czas spotkań rodzinnych. Wszyscy chcą poznać nowego członka rodziny. Młodzi rodzice są zwykle zafascynowani małym człowiekiem, który zjawił się w ich domu. To istota dla nich szczególna, najważniejsza na świecie. Nic więc dziwnego, że z całych sił starają się zapewnić maluchowi wszystko co najlepsze. Zabawki, ubranka, akcesoria. Chcemy by to wszystko było ładne, kolorowe i bezpieczne dla dziecka.

Pierwszy rok życia dziecka jest bardzo ważny. Kształtuje się jego psychika, układ nerwowy i ruchowy. Z niecierpliwością czekamy na pierwsze słowa, pierwsze kroki, pierwsze zabawy klockami. Kiedy dziecko zaczyna siadać to znak, że dziecko się rozwija i już niedługo będziemy mogli mu towarzyszyć w zabawach na placu zabaw. W tym czasie dziecko zaczyna mieć coraz większe pole do obserwacji i nauki. Dziecko może już zobaczyć świat z pozycji siedzącej. Zaczyna tez nieśmiało raczkować co znacznie rozszerza zakres jego otoczenie. W tym okresie powinniśmy szczególnie zadbać o bezpieczeństwo przestrzeni dziecka. Warto zabezpieczyć gniazdka elektryczne, narożniki stołów i inne ostre krawędzie, które są potencjalnie niebezpieczne dla naszej pociechy. Nie zwalnia nas to oczywiście z obowiązku nieustannej obserwacji dziecka. Chyba każdy rodzic wie, że mając dziecko w tym wieku trzeba mieć oczy dookoła głowy. Dziecko jest ciekawe świata i nawet chwilowa nieuwaga może by przez nie wykorzystana do sięgnięcia po zakazany owoc.

Dobrze jest też zadbać o bezpieczne i dostosowane do wieku naszego dziecka zabawki. Pamiętajmy, że dziecko uczy się świata głównie poprzez zabawę. Estetycznymi, starannie wykonanymi zabawkami zachęcimy dziecko do eksploracji i poznawania otoczenia. Dobre wykonanie i design pomoże także ukształtować dziecku poczucie estetyki. Przedmioty, które dajemy dziecku powinny być jak najbardziej kolorowe, maluch jest bardzo wrażliwy na odbieranie kolorów. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy skazani na zielone słońca, lalki o niebieskiej skórze czy nierealistyczne pluszaki. Starajmy się dawać dziecku przedmioty, które będą odzwierciedlać świat jak zobaczy dookoła siebie. Zabawki i akcesoria dziecka powinny zachęcać do dotknięcia ich i zabawy z nimi. Takie zabawki są coraz częściej dostępne w zwykłych sklepach. Jeżeli jednak w Twojej okolicy nie ma odpowiedniego miejsca, warto poszukać odpowiednich produktów w internecie. Znajdziemy tam całą gamę zabawek, dostosowanych do wieku, płci oraz rodzących się zainteresowań. Poszukiwania zabawki idealnej mogą co prawda zająć trochę czasu, jednak zainteresowanie i uśmiech dziecka na pewno nam go wynagrodzi.
Należy również uważać, żeby zabawki były bezpieczne. Każda zabawka powinna mieć atest i być wykonana z bezpiecznych, przetestowanych materiałów. Jest to niesamowicie istotne, zwłaszcza w okresie kiedy dziecko wkłada przedmioty do buzi. W niektórych importowanych zabawkach zdarzało się, że wykryto barwniki zawierające w sobie szkodliwe pierwiastki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here