Bojowniki to rybki hodowlane chętnie wybierane przez osoby początkujące w temacie akwarystyki. Wielu zapalonych akwarystów zaczynało swoją przygodę właśnie od bojowników. Są to ryby stosunkowo łatwe w utrzymaniu, o niezwykłych walorach estetycznych oraz łatwo dostępne w naszym kraju. Zaleca się jednak, by bojowniki hodować osobno, z uwagi na ich wzajemną agresję w obrębie własnego gatunku. Poniżej udzielamy porad dla osób stawiających pierwsze kroki w akwarystyce, które pragną rozpocząć hodowlę bojowników. Podpowiadamy – jak przygotować akwarium na bojownika, jakie akcesoria warto wybrać oraz jak stworzyć klimat odpowiadający potrzebom tego gatunku rybek akwariowych.
Akwarium dla bojownika – najważniejsze zasady zakładania hodowli
Bojowniki to ryby o niezwykłym uroku. Prezentują się bardzo dostojnie, co przysparza im popularności i czyni jednymi z najchętniej wybieranych rybek akwariowych w ogóle. Szczególnie chętnie wybierany jest bojownik syjamski – którego ubarwienie należy do najbardziej intensywnych w rybim świecie. Bojowniki syjamskie występują w odmianach czerwonych, niebieskich lub fioletowych, a także licznych innych, częściej i rzadziej spotykanych.
Zaletą bojowników jest także fakt, że nie mają zbyt wygórowanych wymagań odnośnie tworzenia warunków akwariowych. Mogą być hodowane nawet przez dzieci, a także przez osoby, które pragną poświęcać im czas jedynie sporadycznie.
Bojownik i jego potrzeby – czyli jak dobrać rozmiar akwarium do gatunku rybek
Bojowniki to rybki, które przyjęło się hodować w małych pojemnikach. Oczywiście, dopuszczalne jest stosowanie akwariów zaledwie 10-litrowych, w których zamieszka jeden przedstawiciel tego gatunku. Nie należy jednak schodzić poniżej tego rozmiaru, gdyż każdy bojownik potrzebuje przynajmniej 10-15 litrów wody, w której będzie mógł się swobodnie przemieszczać. W przypadku par bojowników zaleca się wybrać akwarium odpowiednio większe – o objętości od 25 do nawet 40 litrów.
Tanie akwarium dla bojownika powinno być wyposażone w pokrywę. Należy unikać akwariów okrągłych, typu szklana-kula. W akwariach takich ryba będzie się męczyć, a panujące w nim warunki będą dla niej źródłem cierpienia. Należy też wybierać zbiorniki wyposażone w pokrywę. Wbrew pozorom, bojownik potrafi nabrać rozpędu podczas przemieszczania się w wodzie i niekiedy nawet wyskoczyć, poza granice akwarium. Warto też podkreślić, że po umieszczeniu w zbyt małym zbiorniku, bojownik może stać się jeszcze agresywniejszy.
Ważne jest także odpowiednie wyposażenie akwarium, które zagwarantuje właściwe warunki do hodowli bojownika. Przede wszystkim, warto wybrać filtr z wydajną pompą, które zapewnią odpowiedni poziom napowietrzenia oraz pH w przedziale 6,0-8,0. Ponadto, przyda się grzałka wyposażona w termostat (utrzymująca temperaturę na poziomie 40-30 stopni C.).
Ponieważ bojowniki to ryby wysoce atrakcyjne estetycznie, warto wybrać do nich odpowiednie podłoże, które pomoże wyeksponować ich walory. Stosuje się także dodatkowe rośliny wodne, które stworzą potencjalne schronienie dla samicy.