Karmienie psów to temat niezwykle skomplikowany. Poszczególne rasy mają swoje specyficzne wymagania. Również psi seniorzy oraz psie szczenięta wymagają stosowania specjalnych typów karm. Rozróżnia się także karmę dla psów małych oraz dużych ras, które różnią się między innymi proporcjami poszczególnych składników. Poniżej przyglądamy się z bliska potrzebom i preferencjom psów małych ras – podpowiadamy jaki rodzaj karmy warto wybrać, by zaspokoić psie żołądki oraz na jakie cechy dostępnych produktów zwrócić uwagę, by mieć pewność, że zakup będzie udany.
Pieski małych ras i ich szczególe potrzeby
Małymi rasami określa się te, których przedstawiciele osiągają masę poniżej 10 kg. Warto przy tym podkreślić, że hodowla piesków niedużych ras jest coraz popularniejsze. Sięgają po nie między innymi osoby mieszkające w ośrodkach miejskich, które nie dysponują własnym ogrodem, podwórkiem lub innym miejscem, w których ich zwierzaki mogłyby się wybiegać. Małe pieski o wiele lepiej znoszą ograniczone warunki mieszkaniowe i nie mają aż tak dużych potrzeb w zakresie dostępu do wolnej przestrzeni.
Zarazem jednak, pieski małych rozmiarów mają swoje specyficzne potrzeby żywieniowe. Stosowana w ich żywieniu karma powinna zawierać około 5 procent włókna pokarmowego wysokiej jakości – na przykład błonnika. Dzięki temu pies nie będzie miał problemów z przetrwaniem spożytego pokarmu. Warto też sięgać po karmy o obniżonej dawce zbóż (lub całkowicie ich pozbawione). Niektóre zboża, a zwłaszcza zawarta w nich laktoza i gluten, mogą mieć negatywny wpływ na układ trawienny psów.
Warto też zwrócić uwagę na zawartość białka, która powinna być stosunkowo wysoka. Dotyczy to między innymi piesków z długą i gęstą sierścią. Przedstawiciele takich ras jak york czy pudel wykorzystują aż 30 procent spożywanego białka do regeneracji swojej skóry oraz porastających ją włosków.
Najważniejsze składniki odżywcze i inne istotne sprawy
Dobrej jakości karma dla psów małych ras powinna posiadać odpowiednio zbilansowaną dawkę składników odżywczych – witamin oraz minerałów. Bez ich dostarczenia, organizm psiaka nie będzie prawidłowo funkcjonował. Ważna jest także obecność olejów naturalnych – roślinnych jak i tych otrzymywanych z ryb. Warto sprawdzić, czy w składzie znajdują się oleje z łososia, lniany lub inne będące źródłem kwasów wielonienasyconych typu omega-3 oraz omega-6.
Przyglądając się składowi, warto też zwrócić uwagę, czy wykorzystano w produkcji świeże mięso, czy też mączki mięsne. Oczywiście, te ostatnio wypadają o wiele gorszej, są także o wiele mniej smaczne. Ich nadmierna obecność w diecie psa może w ogóle zniechęcić go do regularnego odżywiania się.
Ważna jest także obecność prebiotyków – FOS i MOS. Są to składniki zabezpieczające układ pokarmowy Twojego pupila. Chronią go przed szkodliwym działaniem bakterii, poprawiają też przebieg procesu wchłaniania oraz mają wpływ na konsystencję psich odchodów.
Składniki, których warto unikać, to natomiast wspomniane wcześniej zboża, a także soja, konserwanty i barwniki. Poszukując karmy dla małych psów z dobrym składem, warto unikać wszelkich sztucznych dodatków oraz produktów o zaniżonej zawartości mięsa. Im mniejszy procentowy udział mięsa w masie karmy, tym gorzej będzie ona zaspokajać uczucie sytości Twojego pupila.