Jak klocki konstrukcyjne wspierają rozwój dziecka?

0
924

Dzieci uczą się poprzez zabawę i w ten sposób rozwijają umiejętności, które będą im niezbędne w dorosłym życiu. Warto więc zadbać, aby maluch spędzał czas wolny na wartościowej rozrywce. Do tego celu służą zabawki edukacyjne, do których zaliczają się klocki konstrukcyjne. Zobacz, w jaki sposób wspierają rozwój dziecka i dlaczego warto wykorzystywać je podczas codziennych zabaw!

Czym są klocki konstrukcyjne?

Klocki konstrukcyjne nie są nowością, ale dopiero od niedawna zyskują na popularności. W przeciwieństwie do tradycyjnych klocków służą do budowania konstrukcji według określonego schematu. Poszczególne elementy muszą być więc połączone ze sobą zgodnie z instrukcją, gdyż tylko w taki sposób może powstać ostateczny model. Sklep Cobi ma w swojej ofercie różnorodne zestawy, wśród których znajdziesz pojazdy, samoloty czy statki o różnym stopniu trudności. Fenomen klocków konstrukcyjnych polega na tym, że nie mogą być połączone w dowolne formy, tylko według wytycznych projektu. Złożony model może zostać później wykorzystany do zabawy, co jest dodatkową zachętą do budowania konstrukcji.

Jakie zalety niosą za sobą klocki konstrukcyjne?

Konstruowanie to zajęcie, które jest szczególnie ważne dla rozwoju dziecka. Łączenie ze sobą elementów o różnych kształtach i kierowanie się przy tym instrukcją, nie tylko wspiera zdolności motoryczne, ale jest też doskonałym treningiem mózgu. Ponadto zabawy klockami konstrukcyjnymi rozwijają:

  • wyobraźnię przestrzenną,
  • logiczne myślenie,
  • koncentrację,
  • umiejętność przewidywania konsekwencji,
  • samodzielność w podejmowaniu decyzji,
  • cierpliwość.

Zaletą klocków konstrukcyjnych jest też to, że dziecko może się nimi bawić samodzielnie lub w grupie. Są więc świetnym sposobem na wspólne spędzenie czasu wolnego z pociechą, co dodatkowo nauczy malucha współpracy w zespole i rozwinie jego umiejętności społeczne.

Kiedy podarować dziecku pierwsze klocki konstrukcyjne?

Nie ma określonej dolnej granicy wieku, w którym dziecko może zacząć przygodę z klockami konstrukcyjnymi. Na stronie https://cobi.pl/klocki/ znajdziesz bowiem zestawy dla maluszków w przedziale wiekowym 0-2 lata, a także dla starszaków powyżej 9 lat. Modele różnią się poziomem trudności oraz tematyką, co stwarza możliwość doboru klocków dostosowanych do wieku i zainteresowań dziecka. Do niektórych zestawów jest dołączona książeczka, zawierająca informacje o składanym pojeździe, dzięki czemu maluch może dodatkowo zapoznać się z jego historią. Klocki konstrukcyjne będą więc najlepszym rozwiązaniem, jeżeli zależy Ci na wspieraniu jego rozwoju umysłowego i motorycznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here