Alergia na gluten u dzieci

0
1342
alergia na gluten u dzieci
fot. pixabay.com

Uczulenie na gluten przejawia coraz większa liczba ludzi. Niektórzy świadomie odstawiają ten składnik z codziennej diety, a inni nawet nie wiedzą, że mają jakiekolwiek objawy alergiczne związane z glutenem. A prawda jest taka, że uczulony może być każdy.

Zobacz też: http://www.blogprasa.pl/objawy-uczulenia-na-gluten-u-dzieci/

O glutenie

Gluten to mieszanina białek roślinnych gluteniny i gliadyny, która występuje w każdym rodzaju zboża. To właśnie gluten odpowiada za odpowiednią konsystencję ciast oraz ich smak. Zwłaszcza, że jest go najwięcej w pszenicy, a jak wiadomo powszechnie, kuchnia polska stoi pszenicą.

Alergia czy celiakia

Do tej pory o uczuleniu na gluten myślano wyłącznie w kontekście celiakii – chorobie, w której zanikają kosmki jelitowe w wyniku spożywania glutenu. Obecnie lekarze diagnozują również uczulenie na gluten, a więc jego nietolerancję.

Aby dowiedzieć się, czy jesteśmy uczuleni na gluten należy skonsultować się z alergologiem, który zaleci odpowiednie działania. Najpewniej trzeba będzie go spożywać przez określoną ilość czasu i następnie zrobić testy na jego nietolerancję.

Objawy u dziecka

Jeśli dziecko skarży się na dyskomfort związany z bólami brzucha po spożyciu pokarmów zawierających gluten, a także ma dokuczliwe biegunki i charakterystyczną wysypkę, to możliwe, że jest uczulone na gluten.

Istnieją również ostre reakcje alergiczne, które mogą nawet doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, atopowego zapalanie skóry, a także problemów z oddychaniem. Aby tego uniknąć lepiej udać się wcześniej do lekarza i skonsultować z nim działania mające na celu zapewnienie dobrego samopoczucia u dziecka.

Jeśli dziecko jest alergikiem, posiada nietolerancję glutenu, nie martwcie się. Wystarczy wyeliminować ten składnik z codziennej diety dziecka.

Jeśli natomiast jest celiakiem, wówczas sprawa jest bardziej skomplikowana – otóż celiacy nie mogą mieć w ogóle styczności z glutenem, a to oznacza osobne stanowisko w kuchni, osobne garnki, a także sztućce i narzędzia. Dziecko z celiakią nie może mieć żadnego kontaktu z glutenem, nawet w śladowej ilości.

Przeczytaj też: http://www.mamatezmoze.pl/dzieci-z-bialaczka/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here