Cesarka a poród naturalny

0
1392
Cesarka a poród naturalny

Kiedy kobieta spodziewa się dziecka, jedną z wielu decyzji, którą musi podjąć to wybór szpitala, w którym urodzi.
Zdaje sobie sprawę, że to nieuniknione, jednak lęk przed porodem bardzo często towarzyszy kobietom przez cały okres ciąży.
Ponieważ łączy się on z ogromnym bólem, warto wybrać szpital, który zapewnia różnego rodzaju sposoby łagodzenia go – takie jak znieczulenie zewnątrzoponowe czy gaz rozweselający.
Zanim jednak przyszła mama trafi na salę porodową, w trakcie ciąży, musi przejść wiele badań, które potwierdzą stan zdrowia dziecka, a także sprawdzą czy może ona rodzić w sposób naturalny.
Wskazań do cesarskiego cięcia jest wiele, ale ostatecznie to lekarz prowadzący decyduje czy są podstawy, aby zrezygnować z porodu naturalnego.
Może być to cukrzyca ciążowa, problemy z tarczycą, a także poważne wady wzroku, które zweryfikować może tylko okulista.
Idealną opcją, zarówno dla matki, jak i dziecka jest poród naturalny.
Dziecko, przechodząc przez kanał rodny otrzymuje bakterie bezpośrednio od matki, które aktywują jego system immunologiczny i chronią go przed infekcjami.
Bywa jednak, że podczas akcji porodowej pojawią się komplikacje.
Pojawiają się zielone wody płodowe, a tętno dziecko momentalnie spada. Są to sytuacje, w których lekarze natychmiast decydują się na rozwiązanie ciąży przez cesarskie cięcie, aby ratować życie matki i dziecka.
Wiele kobiet, aby uniknąć bólu porodowego, chciałaby uzyskać tak zwaną „cesarkę na życzenie”, nie zdając sobie sprawy jak wygląda połóg po cc.
Większość kobiet rodzących naturalnie, dochodzi do siebie w kilka godzin po porodzie.
Oczywiście, jeśli ich krocze było nacinane, mogą odczuwać ból czy dyskomfort w okolicach rany, jednak poruszanie się czy opieka nad noworodkiem nie stanowią większego problemu.
Cesarskie cięcie to zabieg operacyjny, który może nieść ze sobą różnego rodzaju komplikacje.
Kobieta po operacji dochodzi do siebie o wiele dłużej niż po porodzie naturalnym.
Przede wszystkim pierwsze kilkanaście godzin po zabiegu musi spędzić w pozycji leżącej, nie może więc zajmować się dzieckiem, na które tak bardzo czekała przez 9 miesięcy.
Kiedy w końcu dochodzi do pionizacji, okazuje się, że poruszanie się wcale nie jest proste. Zwykłe czynności okazują się być bardzo problematyczne, chodzenie czy wstawanie z łóżka bolesne, a podnoszenie dziecka niemal niewykonalne.
Połóg po cc wiąże się zatem z dłuższym dochodzeniem do formy.
Bardzo ważne jest, aby w pierwszych tygodniach po zabiegu kobieta nie przeciążała się, oszczędzała się i korzystała jak najwięcej z pomocy bliskich przy dziecku.
Nieoceniona okaże się pomoc partnera, który pomoże jej w noszeniu dziecka, kąpielach czy pierwszych spacerach.
Ponieważ zdecydowana większość cesarskich cięć jest obecnie wykonywana przy użyciu znieczulenia miejscowego w kręgosłup, kobiety mogą długo skarżyć się na ból pleców w jego okolicach.
Połóg po cc przebiega nieco inaczej, niż ten po porodzie naturalnym. Mimo, iż zakłada się, że trwają one 6 tygodni, to jednak warto pamiętać, iż po cesarskim cięciu należy trochę dłużej unikać robienia brzuszków czy biegania, aby nie rozluźnić wewnętrznych szwów.
Połóg po cc to czas, kiedy kobieta powinna odpocząć, zregenerować się po ciąży i porodzie. Warto ją wspierać, aby szybko wróciła do formy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here