Doświadczenia chemiczne dla dzieci – gaśnice

0
1480
Doświadczenia chemiczne dla dzieci

W niektórych przypadkach te doświadczenia chemiczne dla dzieci powiązane są z użyciem sporej gaśnicy, po to by reakcję w odpowiednim momencie przystopować. Takiej gaśnicy nie musi użyć strażak tylko nauczyciel demonstrujący to jak spala się konkretna substancja chemiczna. Jednym słowem w pewnym momencie trzeba zahamować daną reakcję i często ma to miejsce na otwartej przestrzeni, bo tak jest najbezpieczniej.

Środki gaśnicze

Wiadomo nie od dziś o tym, że te doświadczenia chemiczne dla dzieci to także demonstracje powiązane z gaśnicami. Istnieją gaśnice proszkowe stosowane wtedy gdy pali się instalacja elektryczna, gaśnice z pianą używane choćby wtedy gdy palą się jakieś niebezpieczne środki chemiczne. Użycie tych typów gaśnic jest rzecz jasna powiązane z tym, że demonstruje się to jak dany środek gaśniczy działa, czyli tworzy się taki niewielki pożar na ceramicznej podstawce. W tym postępowaniu jest sama mądrość, bo zazwyczaj nie wystarczają same podręcznikowe definicje, czyli trzeba też pokazać na czym polega to gaszenie w praktyce. Czasami nawet tego typu doświadczenia wybiegają nieco dalej. Pokazuje się w nich choćby te elementy stroju strażaka, dzięki którym takie gaszenie jest znacznie bezpieczniejszym dla danej osoby. Najbardziej istotne w tym wszystkim są rzecz jasna te walory edukacyjne.

Gaszenie

Pewna część tych doświadczeń chemicznych dla dzieci polega także na tym, że udowadnia się to, że woda w pewnych sytuacjach zawodzi. Mowa tu o tym, że woda sprawdza się wtedy gdy pali się trawa lub gdy zaczyna się palić las, ale nie działa wtedy gdy zaczynają się palić środki chemiczne, które palą się też w tej wysokiej temperaturze. wiedzy tej uczą także podręczniki do chemii, ale one zazwyczaj nie są tymi wystarczająco dokładnymi. Brak dokładności polega na tym, że jest to wiedza książkowa, a nie doświadczenie realne, które dla dzieci jest ciekawszym. Doświadczenie takowe uczy także pokory do środków chemicznych. Niektóre z nich są wyjątkowo niebezpieczne bo spalają się bardzo gwałtownie i lepiej nie przebywać bezpośrednio przy danej substancji. Dlatego też pewne pokazy gaśnicze organizowane są nawet z kilku tygodniowym wyprzedzeniem, po to by każdy punkt programu był tym zrealizowanym idealnie.

Gazy, ciecze i ciała stałe

Niektórzy z nas doskonale wiedzą o tym, że gazy, ciecze i ciała stałe palą się inaczej. Różnica między nimi nie tkwi tylko w tym, że to różne substancje, ale też i w tym, że inaczej się one zachowują. Właśnie tej różnicy trzeba nauczyć dzieci i to w sposób przystępny. Demonstracja jest jednym z najciekawszych sposobów, ale jest też ona powiązana z ryzykiem, czyli demonstrację takową trzeba odpowiednio zabezpieczyć. Zapewne pewna część dzieci będzie chciała także gasić tego typu pożary w trakcie trwania danej demonstracji. Kilka dekad temu tego typu próba była osiągalną, ale dziś to byłoby trudne, bo nie ma strojów strażackich w rozmiarze dziecięcym i w tym tkwi kluczowy problem. Na dokładkę dzieci nie mogą się zbliżyć do miejsca w którym organizuje się taką próbkę pożaru gazu, bo to niebezpieczne ze względu na temperatury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here