Gdy noworodek nie chce spać

0
1338
Gdy noworodek nie chce spać

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że dziecko śpi nawet do 20 godzin na dobę. Niektóre noworodki faktycznie lubią sobie pospać. Ale wiele maluchów przesypia raptem 15 godzin – co to oznacza?

Jest mnóstwo przyczyn tego, że nasze dziecko nie śpi tyle ile potrzeba. Pamiętajmy, że maluchy nie rozróżniają dnia i nocy. Rytm dobowy nie jest dla nich żadnym wyznacznikiem. Śpią kiedy mają taką potrzebę i budzą się, gdy zaistnieje taka potrzeba. Dopiero z czasem, kiedy dziecko jest większe, można powoli wdrażać go w nasz rytm czuwania i spania. Jedne dzieci przyzwyczajają się do niego dość łatwo, inne mają z tym problem. To kwestia indywidualna inie należy zbytnio martwić się faktem, że akurat nasz maluch ma z tym większy problem. Wszystko przyjdzie z czasem.

Jednak, jeśli długość snu naszego dziecko bardzo nas niepokoi, należy przyjrzeć się problemowi bliżej. Na początek można przeanalizować kilka podstawowych przyczyn, które mogą wywoływać bezsenność u noworodka.

Noworodek nie chce spać, gdy jest głodny. To jedna z najważniejszych i podstawowych przyczyn. Najlepiej wiedzą o tym mamy, które karmią piersią, ponieważ ich maluch może budzić się nawet kilka razy w nocy. Mleko mamy jest o wiele szybciej trawione, dlatego dziecko odczuwa głód częściej. W przypadku karmienia gotowymi mieszankami, jest odrobinę lepiej, ponieważ ze względu na skład dziecko trawi je znacznie wolniej. Lekarstwo jest jedno- należy po prostu nakarmić malca. Ale należy to zrobić z zachowaniem spokoju, ciszy i bez zapalania światła. Wówczas dziecko nie wybije się ze snu. Naje się do syta, a potem na powrót zapadnie w drzemkę. Jeśli zrobimy zbyt dużo hałasu, ponowne zaśnięcie będzie znacznie utrudnione. Układ trawienny noworodka dopiero się rozwija, dlatego ten etap trzeba po prostu cierpliwie przeczekać. Kiedy zaczniemy zmieniać dietę malucha, wszystko zapewne ulegnie zmianie.

Dziecko nie może dobrze się wyspać, jeśli jest mu za gorąco. Niestety rodzice zdecydowanie za często przesadzają z ilością kocyków i kołderek. Wydaje nam się, że malutkie ciałko szybciej się wyziębia. Ale to, że maluch ma chłodne rączki i stópki, nie oznacza wcale, że jest mu zimno. Stopień wychłodzenia czy też przegrzania zawsze powinno się sprawdzać na karku- gdy jest ciepły, dziecku jest dobrze i komfortowo. Noworodek, tak jak i dorosły, nie czuje się dobrze, jeśli jest mu zbyt gorąco. W pomieszczeniu, w którym śpi dziecko, nie powinno być więcej ni 20 stopni.

Dzieci nie mogą spać, gdy mają zatkany nosek. To bardzo częsta przyczyna. Drogi oddechowe dziecko są jeszcze słabo rozwinięte, dlatego często dziecko „świszcze” przez sen. Jeśli dodatkowo ma katar lub nieżyt noska, znacznie trudniej jest mu oddychać. Dobrze jest zawsze przed położeniem do łózka, porządnie oczyścić mały nosek. Jest to zupełnie bezpieczne, chociaż nie każdy maluch to lubi. W sklepie zakupimy specjalny spray z wodą morską, który może ułatwić tę czynność. Wystarczy jedna aplikacja do każdej dziurki, aby zaschnięta wydzielina rozpuściła się i spłynęła z noska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here