Gry komputerowe dla dzieci

0
1092
Gry komputerowe dla dzieci

Dziecko i komputer. Połączenie idealne? Czy też takie, którego powinniśmy unikać jak ognia i wystrzegać się ze wszystkich sił? Cóż, odpowiedź jest tylko jedna – jak w każdym przypadku, najważniejszy jest umiar i zdrowy rozsądek. Komputer z całą pewnością nie będzie miał korzystnych skutków dla dziecka, które spędzać będzie przy nim długie godziny, rezygnując tym samym, przykładowo, z zabaw na świeżym powietrzu lub tych z rówieśnikami czy rodzicami lub pozostałymi członkami rodziny. Jednak nie zapominajmy, iż komputer jest dla dziecka zjawiskiem doprawdy fascynującym. Może na nim oglądać swoje ulubione bajki czy grać w interaktywne gry, które niejednokrotnie mogą ich też wiele nauczyć. Czego? Choćby słownictwa, a w wielu przypadkach nawet wymowy wielu słów – jeśli zaopatrzymy udostępniany dziecku komputer w głośniki. Oprócz tego obeznanemu ze słowem pisanym dziecku znacznie łatwiej będzie rozpocząć naukę pisania i czytania. Rzecz jasna, nie zastąpi mu to kontaktu z papierową książką, jednak może być ciekawym dodatkiem, mogącym stanowić dodatkową pomoc.

Nie ukrywajmy, iż gry są też dla dziecka fascynującą rozrywką. Choć wielu rodziców stara się tego za wszelką cenę uniknąć, ciężko utrzymać dzieci z dala od fascynacji grami komputerowymi. Wyszukiwania takie jak „gry traktory dla dzieci”, „gry Barbie” czy „gry o wróżkach dla dziewczynek” są czymś bardzo powszechnym. Czy warto z tym za wszelką cenę walczyć? Cóż, jest to niestety tak zwana walka z wiatrakami. Nie da się utrzymać dziecko z dala od komputera, niezależnie od tego, jak mocno by się próbowało. Może więc lepiej po prostu pozwolić naszym pociechom nacieszyć się tym wynalazkiem, pilnując jednak, by nie spędzały przy nim zbyt wiele czasu? Właśnie to zdaje się być najrozsądniejszym rozwiązaniem.

Należy jednak pamiętać o tym, by mieć kontrolę nad tym, co nasze dziecko robi w internecie. Kontrola rodzicielska, blokowanie nieodpowiednich dla maluchów treści, osobiste doglądanie tego, co dziecko robi na komputerze – nigdy, przenigdy nie zapominajmy o tego typu zabiegach. Mogą nas one kosztować zdrowie psychiczne, a w skrajnych przypadkach nawet zdrowie lub życie dziecka. Musimy bowiem pamiętać, iż z internetu nie korzystają jedynie dzieci. Jego użytkownikami jest również ogromne grono osób dorosłych, bardzo często takich, które nigdy, w żadnym wypadku nie powinny mieć styczności z dzieciakami. Mogą oni z wielką łatwością nawiązać kontakt z naszym maluchem, dlatego też czujność rodziców jest kluczem do sukcesu. Bardzo często organizowaną są różnorodne akcje społeczne, mające na celu zwiększanie świadomości rodziców i dbanie o to, by uczyć ich prawidłowych, zdrowych nawyków, właśnie takich, jak kontrola działań maluchów w internecie. Innym rozwiązaniem jest kupowanie dzieciom gier komputerowych, by ograniczyć ich kontakt z nieprzyjaznym środowiskiem, jakim jest dla nich bez wątpienia internet. Plusem tej sytuacji jest to, że zakupione gry PC będą z pewnością bardziej rozbudowane, a tym samym będą cieszyć dziecko o wiele dłużej, niż proste, nieraz wręcz prymitywne gierki internetowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here