Kojec – bezpieczny azyl

0
1288
Kojec - bezpieczny azyl

Opieka nad dzieckiem to zadanie wymagające nieustannej uwagi, Każdy kto stanął przed tym wyzwaniem wie, że trzeba mieć oczy dookoła głowy, a pomysłowość naszych pociech i ciekawość otaczającego ich świata jest nieograniczona. Doniczki, szafki, gniazda elektryczne, sprzęt RTV wszystko to przyciąga uwagę dziecka stanowiąc jednocześnie potencjalne zagrożenie. Każdy rodzic stara się jak najlepiej zadbać o bezpieczeństwo swojego potomka, ale czasem trzeba spuścić brzdąca z oka i przygotować posiłek, otworzyć drzwi listonoszowi czy też wykonać inne czynności związane z codziennym funkcjonowaniem. Rozwiązaniem, które zdecydowanie ułatwia sprawowanie opieki jest kojec dla dzieci. Zapewnia on maluchowi przestrzeń do zabawy wolną od zagrożeń, a wyposażony w dodatkowe elementy staje azylem, w którym dziecko będzie się czuło bezpiecznie. Na rynku dostępnych jest wiele modeli kojców zróżnicowanych pod względem wielkości, kształtu, materiału z jakiego są wykonane i wieku dziecka. Najczęściej spotykane są kojce wyposażone w materac pełniący funkcję podłogi i posiadające ściany wykonane z siatki. Niektóre modele sprzedawane są z zestawem zabawek zamocowanych na rozpinanym pałąku lub też wyposażone są w uchwyty pozwalające na przymocowanie przytulanek, grzechotek czy gryzaków. Bardzo często kojce posiadają funkcję turystyczną, tzn. można je w prosty sposób złożyć i po zapakowaniu do specjalnego pokrowca zabrać ze sobą w wakacyjną podróż lub jadąc w odwiedziny do dziadków. Pełnią bardzo często rolę łóżeczka gdy malec zmęczony zabawą postanowi uciąć sobie w kojcu małą drzemkę. Standardową funkcjonalnością takich kojców jest możliwość rozpięcia jednej ze ścian. Tworzy się w ten sposób specjalne wejście, a możliwość samodzielnego wchodzenia i wychodzenia (oczywiście pod nadzorem rodzica lub opiekuna) jest dla dziecka źródłem wielkiej radości.
Dla nieco starszych dzieci przeznaczony jest inny rodzaj kojców. Jest to zazwyczaj zestaw barierek z drewna lub tworzywa sztucznego wyposażonych w specjalne uchwyty do ich łączenia i wygradzania w ten sposób przestrzeni w domu bądź ogrodzie. Nie ma tu materaca, a kojec ustawiany jest najczęściej na dywanie bądź innym bezpiecznym dla dziecka podłożu. Posiada często bramkę zamykaną bezpiecznym mechanizmem.
Poza tymi podstawowymi typami kojców są również kojce w wersji „premium”. Składają się zazwyczaj z dwóch wygrodzonych przestrzeni przyjmujących nierzadko bajkową formę (np. zamku) i połączonych tunelem przez który dziecko może przechodzić pomiędzy dwoma częściami takiego ” kojcowego kompleksu”. W tym przypadku musimy jednak dysponować mieszkaniem odpowiedniej wielkości by taki kojec zmieścić wśród całej masy misiów, pudeł z klockami, rowerków, jeździków i innych elementów, które pojawiły się w domu wraz z naszą pociechą.
Bez względu na rodzaj kojca, który najlepiej będzie odpowiadał naszym potrzebom, pamiętajmy o bezpieczeństwie. Sprawdźmy czy producent zamieścił na produkcie bądź na jego opakowaniu odpowiednie oznaczenia poświadczające spełnianie przez kojec norm i dopuszczenie go do obrotu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here