Rodzina wielodzietna

0
1075
Rodzina wielodzietna

Gdziekolwiek się nie pojawi, rodzina wielodzietna zawsze zwraca na siebie dużą uwagę. Czwórka czy piątka dzieci to w dzisiejszych czasach prawdziwy wyczyn i wielu osobom trudno sobie wyobrazić, jak ogarnąć tak liczną gromadkę! Rzeczywiście, wymaga to ogromnej pracy, cierpliwości i wytrwałości.
Rodzina wielodzietna nie należy do często spotykanych. Większość rodziców ma wystarczająco dużo obowiązków z jednym lub dwójką dzieci i nie chce już starać się o kolejnego malucha. Nie ma co się dziwić, gdyż każde dziecko oznacza sporo pracy, a do tego jeszcze dochodzi rozwijanie swojej kariery i liczne obowiązki domowe. Rodzina wielodzietna to praca na cały etat, a nawet na dwa etaty!
Szczególnie trudno jest w przypadku, kiedy między dziećmi nie ma znacznej różnicy wieku. Trudno opiekować się trójką czy nawet czwórką maluchów. Łatwiej jest w sytuacji, kiedy na przykład dwójka dzieci ma już po kilka lat i jest w dużym stopniu samodzielna i wtedy rodzice decydują się na kolejne dzieci. Rodzeństwo potrafi być wówczas bardzo pomocne i często chętnie angażuje się w opiekę nad niemowlakiem! Taka rodzina wielodzietna robi bardzo miłe wrażenie i przyjemnie się na nią patrzy.
Rodzice którzy świadomie decydują się na sporą liczbę dzieci, są bardzo odważni. Czeka ich ogromne wyzwanie które będzie trwało przez wiele lat! Nawet kiedy dzieci opuszczą już rodzinny dom (o ile tak się stanie), nadal będą w wielu sytuacjach potrzebowały wsparcia i pomocy. Szczególnie, kiedy na świat przyjdą wnuki! Tak więc można śmiało powiedzieć, że rodzina wielodzietna to wyzwanie na całe życie!
Na szczęście, dzieci to nie tylko obowiązek. Już od pierwszych chwil przynoszą one rodzicom także mnóstwo radości i są powodem do uśmiechu. Każda zmęczona mama wie, że uśmiech małego dziecka potrafi od razu dodać sił do działania.
Aby rodzina wielodzietna mogła funkcjonować bez problemu, musi mocno się wspierać na każdym kroku. Kiedy mama jest zmęczona opieką, powinien jej pomóc partner. Jeśli w rodzinie są starsze dzieci, także one powinny angażować się w opiekę nad młodszym rodzeństwem. Dzięki temu, każdemu będzie łatwiej i taka rodzina wielodzietna może stanowić wzór dla innych. Niestety, rzeczywistość bywa różna. Ojcowie muszą całe dnie spędzać w pracy, aby zarobić na dzieci, a mamy są wykończone stałą opieką nad maluchami. W takim przypadku powinna poszukać wsparcia na przykład u babci dzieci, która z pewnością chętnie pomoże jej w obowiązkach. Każda mama ma prawo do odpoczynku! Rodzina wielodzietna to bardzo wymagająca praca, która potrafi wykończyć nawet bardzo pracowitą i obowiązkową kobietę.
Rodzice którzy wychowują kilkoro dzieci, są godni podziwu! Każdego dnia zmagają się z wieloma obowiązkami oraz problemami. Dojrzewające dzieci to także spore koszty, które każda rodzina wielodzietna musi udźwignąć. Na szczęście, współcześnie może liczyć na duże wsparcie dzięki świadczeniom państwowym. To bardzo przydatna pomoc, dzięki której znacznie łatwiej jest zapewnić każdemu dziecku odpowiednie warunki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here