Zabawa w dom

0
1421
Zabawa w dom

Jeśli wracamy myślami do czasów dzieciństwa i ulubionych zabaw, wielu z nas przypomni sobie zabawy w dom. Podczas zabaw z kolegami ważny był przydział ról i obowiązków. Starszym dzieciakom przypadała rola rodziców, młodszym ich dzieci. Bywało też, że miłośnicy czworonogów chcieli odgrywać rolę psa lub kota, domowe zwierzaki maja swoje miejsce w rodzinie. Dziewczynki lubią urządzać kulinarne kąciki, zapraszać przyjaciółki na kawę i i przygotowywać przyjęcia dla lalek, u chłopców domek na drzewie zyskuje często miano bazy, może być statkiem pirackim, rakietą kosmiczną lub jaskinią zbójców. Niewyczerpaną inspiracją zabaw od niepamiętnych czasów są bajki, książki i filmy dla dzieci.

Nie ma wątpliwości, że jeśli zafundujemy naszym maluchom domek z drewna dla dzieci, będzie on ulubionym miejscem zabaw. Warto pamiętać o tym, by była to solidna konstrukcja, zapewniająca naszym pociechom bezpieczeństwo. Świetnie, jeśli potrafimy urządzić fantastyczny i pomysłowy domek na drzewie. Taka kryjówka to marzenie! Pozwala się wspinać, schować, można aranżować jej wnętrze zależnie od potrzeb. Może być dziecięcą świątynią dumania dla małych samotników, którzy lubią czasem pobyć z dala od innych, w otoczeniu swych ulubionych książek, rysunków i zgromadzonych skarbów. Dla dziewczynek warto urządzić cały domowy kącik z pełnym wyposażeniem kuchennym i garderobą dla lalek. Dziewczynki w towarzystwie lalek potrafią spędzić dużo czasu przygotowując się do przyszłej roli mam. Uwielbiają pichcić potrawy z piasku, coś przelewać, przesypywać i kleić, w tego typu zabawę łatwo im wciągnąć również chłopców. Chętnie opiekują się lalkowymi niemowlakami, układaniem i prasowaniem ubranek. W domku z drewna można urządzić bajkowy świat i wcielać się w role ulubionych bohaterów – od Jasia i Małgosi poczynając, na królewnie Śnieżce I żółwiku Franklinie kończąc. Dobrze, jeśli zachęcamy dzieci do inicjowania zabaw w gronie rówieśników, rozwijamy ich wyobraźnię i kreatywność. Można zorganizować całe przedstawienie z udziałem dorosłych i dzieci. Dzieci będą zachwycone, jeśli od czasu do czasu, pozwolimy się przenieść w ich świat i uczestniczyć w zabawie. Chwil spędzonych wspólnie nie zastąpi najfajniejsza gra komputerowa lub film. Warto również przyglądnąć się ich zabawie w dom, posłuchać jak się do siebie zwracają, jakie gesty wykonują, jak się poruszają. To wspaniali obserwatorzy, w ich zabawie zobaczymy siebie – co może nas rozbawić, zaskoczyć, albo skłonić do refleksji.

Często tęsknimy za błogim, beztroskim okresem dzieciństwa, kiedy wszystko wydawało się proste i bezpieczne – o ile nasze dzieciństwo było szczęśliwe. Pamiętajmy o tym, by własnym dzieciom urządzić taki dom, do którego zawsze będą chciały wracać. Ankiety przeprowadzane wśród młodzieży pokazują, że rodzina jest najważniejszą wartością. Dbajmy o nią, niech w zabawach w dom nie pojawia się krzyk, płacz i trzaskanie drzwiami w domku z drewna dla dzieci. Dbajmy o wzajemne relacje, cieszmy się chwilami, które spędzamy wszyscy razem. Nie dajmy się zwariować i nie uciekajmy przed życiem w świat wirtualnych fantazji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here