Czas chodzenia u dziecka.

0
1411
Czas chodzenia u dziecka.

Każdemu rodzicowi zależy na tym aby jego dziecko rozwijało się w prawidłowy sposób. W tym celu dba o dostarczenie odpowiedniego ruchu maluszkowi a także odpowiednio zbilansowanej diety, dzięki której wszystkie tkanki w ciele mogły się w prawidłowy sposób rozwijać.
Kiedy dziecko zaczyna chodzić następuje pewna przemiana w jego organizmie, ponieważ z tego powodu dziecka ma inną przemianę materii a także inny metabolizm. Zatem trzeba także dostarczyć odpowiedniej diety dziecku aby mogło się dobrze rozwijać fizycznie.
Większość dzieci zaczyna stawiać pierwsze kroki mniej więcej między dwunastym a piętnastym rokiem życiem. Jednak do każdego dziecka należy podejść indywidualnie, ponieważ nie da się podać jednakowej reguły dla każdego dziecka odnośnie terminu chodzenia.
Etapem, który ma zapoczątkować chodzenie dziecka jest raczkowanie. Około dziewiątego miesiąca dziecka zaczyna etap pełzania i raczkowania. W tym czasie wzmacniają się mięśnie u rąk i nóg dziecka. Jeżeli dziecko opanuje w bardzo dobrym stopniu raczkowanie to może zaczynać naukę chodzenia, ponieważ jest już fizycznie gotowe do tego etapu. Niektóre dzieci zaczynają chodzić już w dziesiątym miesiącu życia.
Producenci zabawek z myślą o małym istotkach wyprodukowali chodziki, które mają pozornie ułatwiać dzieciom naukę chodzenia. Jednak dzisiejsze badania pokazują, że niestety nie ułatwiają one naukę chodzenia dziecku a nawet wręcz przeciwnie. Chodziki według ortopedów szkodą w fizycznym rozwoju dziecka. Dlatego tak wielu lekarzy, pediatrów i ortopedów odradza wkładania dziecka do chodzika, które rzekomo ma pomóc dziecku w nauce chodzenia. Dlaczego tak się dzieje? Dziecko, które porusza się w chodziku obciąża swoje nóżki nieprawidłowo i dodatkowo angażuje inne partie mięśni, niż w sytuacji gdy chodziłoby samodzielnie, bez pomocy chodzika. Również stopy są w sposób nieprawidłowy obciążane, co może negatywnie wpłynąć na postawę człowieka czy sposób stawiania samych stóp. Warto zatem etap chodzenia pozostawić naturze. Mały człowieka samoistnie będzie czuł kiedy jest dobry czas na postawienie pierwszych kroków i będzie to robił w sposób odruchowy, naturalny i przede wszystkim prawidłowy. Dlatego jest to najlepsze rozwiązanie jeśli chcemy aby nasze dziecko prawidłowo rozwijało się fizycznie.
Niektórzy lekarze zalecają pozostawianie dzieci boso, kiedy stawiają pierwsze kroki. W ten sposób naturalnie kształtuje im się dolna partia stopy. Ma to zapobiec płaskostopiu w przyszłości lub innym nienaturalnym budowom stopy. Jednak wiadomo nie można zostawić dziecka na boso jeżeli warunki atmosferyczne na to nie pozwalają. Zatem do wszystkich porad i wskazówek, które otrzymujemy od babć czy naszych mam należy podejść sceptycznie i z odpowiednim chłodnym nastawieniem, ponieważ nic nie zastąpi matczynego instynktu, dzięki któremu matka wie najlepiej co będzie dobre dla jej dziecka. Warto jednak próbować stare i sprawdzone metody, które mogłyby przyczynić się w pozytywny sposób do przyszłego życia naszej pociechy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here