Wzór przemysłowy, użytkowy i wynalazek– zadbaj o dowód pierwszeństwa

0
1778
wzór przemysłowy

Kiedy myślisz o tym, aby zdobyć patent na wzór przemysłowy, użytkowy lub wynalazek, to Zadbaj o dowód pierwszeństwa. Sprawdź w jaki sposób możesz by uzyskać. Bardzo łatwo jest pomyśleć, że konkurencja uprzedzę cię i dzień wcześniej składa wniosek do urzędu patentowego. Marzenia o zdobyciu przewagi na rynku rosną Dzięki zdobytemu wcześniej dowodowym pierwszeństwa. Aby uniknąć nieprzyjemności związanej z sytuacją, w którego nam go zabraknie, zadbajmy o niego wcześniej.

Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/wzor-przemyslowy/

Wzór pomysłowy, użytkowych oraz wynalazek – dowód pierwszeństwa

Jeżeli chcesz zagwarantować sobie ochronę swojego wzoru, wówczas niezbędny ci jest dowód pierwszeństwa. Takim dowodem jest dokument wydawany przez Urząd Patentowy, który świadczy o tym że znak towarowy został założony. Dowód taki dostaniesz jeżeli zgłosić swój wzór lub wynalazek do urzędu patentowego RP. Urząd taki znajduje się przy Alei Niepodległości 188/192 w Warszawa. Ważne jest to, że zgłoszenie musi być prawidłowe. Nie tylko dowód najlepiej jest złożyć razem ze zgłoszeniem wynalazku. Można również zrobić to w trakcie oceny zgłoszenia kropka Jeżeli urząd uzna nasze pierwszeństwo, to otrzymujemy automatycznie zaświadczenie z imieniem oraz nazwiskiem, tytuł wynalazku, datą oraz numerem zgłoszenia. Podobnie jest w przypadku wzoru przemysłowego, z tym że w dokumencie znajduje się określenie przedmiotu wzoru przemysłowego. Jeżeli wynalazek lub wzór został zgłoszony poza granicami Polski, to w zaświadczeniu znajduje się kopia czy też dowód, a w niektórych przypadkach odpis zgłoszenia dokonanego za granicą. Przy wynalazku lub wzorze wystawionym na wystawie, dowód obejmuje między innymi zaświadczenie kierownika wystawy oraz dokument stwierdzający, że impreza ta ma charakter międzynarodowy.

Za dowód pierwszeństwa dla zgłoszonego wynalazku, wzoru czy też wzoru przemysłowego zapłacimy 60 zł. Wówczas taki wniosek zajmuje do 20 stron. Wniosek liczący ponad 20 stron jest to koszt 125 zł. Za dowód zgłoszonego przez siebie wzoru przemysłowego należy zapłacić 30 zł w przypadku 10 stron lub 60 zł, jeżeli jest to powyżej 10 stron. .

Dwa rodzaje dowodów pierwszeństwa

Istnieją dwa rodzaje dowodu pierwszeństwa. Pierwszeństwo zwykłe oraz pierwszeństwo uprzednie. Urząd Patentowy stwierdza, kto ma pierwszeństwo do uzyskania patentu o chronionego przez prawa z rejestracji patrząc na daty zgłoszenia wynalazku czy też wzoru. Zgłoszenie musi być w formie pisemnej, także przy pomocy telefonu czy też adresu email. Wówczas mówimy o pierwszeństwie zwykłym. W przypadku gdy pierwszeństwo zostało dokonany poza granicami Polski lub też wynalazek został wystawiony na uznanych wystawie, można dokonać zgłoszenia powołując się na pierwszeństwo w ciągu 12 miesięcy od daty pierwszego prawidłowego zgłoszenia lub sześć miesięcy od wystawienia na wystawie. Aby dowieźć swoich praw, musimy złożyć oświadczenie oraz dokument potwierdzający, że dokonaliśmy zgłoszenia w konkretnym państwie lub też doszło do prezentacji tego elementu na wystawie. Na założenie dowodu pierwszeństwa mamy trzy miesiące od daty zgłoszenia.

Zobacz też: http://sdcenter.pl/zaswiadczenie-o-wpisie-do-ewidencji-dzialalnosci-gospodarczej/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here