Jak dbać o rozwój dziecka?

0
1355
Jak dbać o rozwój dziecka?

Każdy młody rodzic zadaje sobie na początku to pytanie – co zrobić, aby moje dziecko miało wspaniały start w przyszłości, było w pełni ukształtowane, tak aby iść przed siebie z podniesioną głową- nie zważając na jakiekolwiek przeciwności losu. Jest to zadanie rzeczywiście trudne. Ciężko bowiem przewidzieć wszelkie trudności, jakie może napotkać na swojej drodze nasze dziecko. Nie oznacza to jednak, że z góry jesteśmy przegrani w tej batalii z przyszłością. Można bowiem postawić na ogólny, wszechstronny rozwój – coś, co nigdy nie zadziała na naszą niekorzyść.
Zacznijmy zatem od prostej zasady- zabawy z dzieckiem. Nie ma nic bardziej stymulującego umysł malucha niż wspólnie spędzony z nim czas- pełen uciechy, beztroski, ale także i nauki. Nieważne, czy mamy do czynienia z niemowlakiem, dla którego największą radością będzie uśmiech matki, czy też z siedmiolatkiem, któremu kupujemy gry matematyczne dla dzieci- każda forma aktywności umysłowej się liczy. Ważne jednak, aby pamiętać o dostosowaniu jej do wieku oraz poziomu rozwoju malucha. Tak jak u dorosłych – nie wszyscy posiadamy te same zdolności, w różnym tempie dochodzimy do pewnych osiągnięć, umiejętności.
W jaki sposób podejść do coraz to różniejszych ofert, które podają na swoich stronach płatne żłobki, przedszkola, szkoły? Czy rzeczywiście wszystkie te zajęcia, które rzekomo mają zainteresować nasze dziecko,a tym samym rozbudzić w nim zapał do poznawania świata, są efektywne? Ciężko jednoznacznie stwierdzić. Na pewno nauka języków obcych- od jak najwcześniejszych lat- jest wręcz wskazana. Tylko młody wiek dziecka gwarantuje mu przyswajalności struktur gramatycznych, słownictwa, niczym należących do drugiego języka ojczystego. W ten sposób dajemy swoim pociechom olbrzymi kapitał na przyszłość. Współcześnie nie ma nic cenniejszego niż biegła znajomość wielu języków – a sam angielski jest nam całkowicie niezbędny do pracy, nawiązywania nowych znajomości, ogólnego rozwoju – nie wspominając już nawet o samych podróżach. Posyłając dziecko do przedszkola z wprowadzoną nauką języków obcych, mamy szansę ukształtować jego przyszłość w piękny sposób, inwestujemy w jego własne zdolności. Teraz nasuwa się kolejne pytanie- jaki język zatem wybrać? Czy aby na pewno to angielski powinien być pierwszym, koniecznym wręcz, wyborem? I tak, i nie. Owszem, nie można się obyć bez jego znajomości- jak to zresztą udowodniliśmy powyżej. Nie oznacza to jednak, że wybór innego języka nie sprawi większej satysfakcji naszym pociechom, a także nie zapewni im lepszego startu w przyszłości. W czasach, gdy gospodarka rozwija się tak prędko, a rynki są otwarte na wszelkie nowości, niekiedy lepiej zabłysnąć znajomością kultury i języków azjatyckich, takich jak chiński, czy japoński. Zastanówmy się – przecież to te kraje są pionierami we współczesnym świecie.
Podsumowując – im wcześniej rozpoczniemy naukę dziecka, tym lepiej. Nie może jednak odbierać mu dzieciństwa – zabawa i beztroska również wpływają zbawiennie na jego rozwój – a co za tym idzie – sukces w przyszłości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here