Kalendarz ciąży i porodu ma na celu zwiększenie wiedzy przyszłej mamy na temat co obecnie dzieje się z maleństwem, jak się rozwija fizycznie, co już potrafi oraz jakie zmiany mogą przebiegać w ciele rodzicielki w określonym tygodniu ciąży. Wielu mamom korzystanie z takiego kalendarzyka umila czas oczekiwania na poród, dodatkowo dzięki takiej formie obserwacji jesteśmy w stanie zauważyć gdy nastąpią jakieś nieprawidłowości z ciążą. Trzeba mieć jednak na uwadze, że każda ciąża jest inna i nie należy kierować się dosłownie kalendarzem jest to tylko źródło informacji, by przyszli rodzice mogli wiedzieć na jakim etapie rozwoju jest teraz ich mała fasolka.
Kalendarz ciąży stał się bardzo popularny wśród przyszłych rodziców; aby powiększyć grono osób korzystających z kalendarzy ciążowych powstało też wiele aplikacji na smartfony, które dzięki wprowadzeniu kilku danych na temat ciąży na bieżąco informują przyszłą mamę o rozwoju dziecka i zmianach w jej organizmie i ciele w teraźniejszym okresie, dodatkowo nie które takie aplikacje wzbogacono w informacje na temat tego jakie badania zaleca się wykonać w danym miesiącu ciąży co wiele ułatwia przyszłym mamom w planowaniu wizyt lekarskich. Kalendarze, które znajdziemy na stronach internetowych najczęściej zawierają wiele więcej informacji niż aplikacje mobilne, na nie których z nich oprócz informacji na temat obecnego rozwoju malucha i zmianach pojawiających się u ciężarnej można znaleźć też informacje na temat zdrowia, dolegliwości ciążowych, wymaganych badań, diety czy porady ekspertów. Kalendarze ciążowe są podawane w okresie trwania ciąży dzieląc trzy trymestry pod względem tygodniowym dlatego możemy być przekonani, że nic co związane jest z ciążą nas nie ominie. Dodatkowo wiele aplikacji i stron internetowych udostępnia tak zwany kalkulator ciążowy, który pozwala na określenie kiedy mniej więcej doszło do zapłodnienia, w którym obecnie jest się tygodniu ciąży i jaki może być prawdopodobny termin porodu. Takie kalkulatory obliczają terminy na podstawie danych podanych przez kobietę spodziewającą się dziecka; pierwszy dzień ostatniej miesiączki oraz średnia długość cyklu menstruacyjnego.
Kalendarze ciążowe dostarczają wiedzy, porad i informacji. Mają pomóc i rozwiać wiele niepewności, ale należy pamiętać, że korzystanie z niego nie zastąpi konsultacji lekarskich. Obiektywnie prowadzony, regularny nadzór medyczny podczas ciąży tj. wizyty u lekarza ginekologa lub położnej dają podstawę do tego, żeby czuć się bezpiecznie. Jeśli kobieta w ciąży nie jest pewna, czy powinna skorzystać z którejś z zamieszczonych w kalendarzu przebiegu ciąży rady, propozycji, powinna omówić to najpierw ze swoim lekarzem bądź położną. W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowych dolegliwości bądź powodów do obaw zauważonych przez przyszłą mamę należy zasięgnąć porady lekarza prowadzącego ciąże, ponieważ szukanie informacji w internecie czasem mija się z celem, a niektóre porady mogą nie pomóc, a zaszkodzić przyszłej mamie bądź nienarodzonemu jeszcze maleństwu.