Kreatywne zabawy dla dzieci

0
1104
Kreatywne zabawy dla dzieci

Rozwijanie kreatywności malucha to bardzo ważna kwestia. Należy zadbać o to już od najmłodszych lat. Dziecko, które od małego uczy się samodzielności i twórczego myślenia, będzie w przyszłości bardziej odważne, śmiałe i pewne siebie. Rozwijanie kreatywności u dziecka nie jest tak trudne jakby się mogło wydawać. Każdy rodzic może wspierać ten rozwój przez codzienne zabawy z maluchem. Ważne, aby jak najczęściej angażować dziecko w kreatywne zabawy. W ten sposób nie tylko ograniczamy niezdrowe i bezproduktywne oglądanie telewizji czy granie w gry, ale i pomagamy maluchowi w odkryciu jego talentów i pasji. Trening kreatywności to również układanki, puzzle i klocki.

Do wspaniałej zabawy nie potrzebujemy wcale drogich i nietypowych gadżetów. W warunkach domowych wystarczy naprawdę niewiele, aby zapewnić maluchowi rozwijającą i przyjemną rozrywkę. najprostszym rozwiązaniem będą prace plastyczne. Zestaw kolorowych ołówkowych bądź świecowych kredek i ryza papieru w zupełności wystarczą, aby dziecko mogło rozpocząć przygodę z malowaniem. Wiele maluchów uwielbia tego typu zabawę. Mniejsze dzieci można zaopatrzyć w obrazki do kolorowania, starsze mogą już tworzyć własne, bardziej skomplikowane kompozycje. Przy kolorowaniu sprawdza się również kolorowe mazaki.

Dla bardziej wymagających dzieci, które mają już pierwsze artystyczne próby za sobą, można nabyć farbki plakatowe lub akwarele. To wprawdzie bardziej „brudne” zajęcie, ale dzieciaki mają przy tym mnóstwo frajdy. Przy użyciu farbek można nie tylko malować pędzlem, ale też palcami, dłońmi, czy nawet stopami.

Jeśli nasze dzieci polubią prace plastyczne, śmiało możemy podsunąć im bardziej skomplikowane zadania. Dobrym pomysłem będą wyklejanki. W sklepach można kupić przeróżne wycinanki dla dzieci- od tych tradycyjny, po samoprzylepne. W zależności od preferencji i umiejętności dziecka, można wybierać pośród rozmaitych formatów, kolorów czy faktur. Wycinanki dają ogromne możliwości. Pocięte na małe kawałeczki, kolorowe karteczki mogą uzupełniać tradycyjne rysunki i malunki. Można ich używać do tworzenia kolaży, mozaik czy wydzieranek. Świetnie też sprawdzą się, jako materiał do składania prostych figurek typu origami. Do tego nada się również bibuła. Starszaki mogą tworzyć z niej ozdoby, kwiaty, łańcuchy itp.

Świetnym pomysłem na kreatywne spędzanie czasu jest też układanie klocków i puzzli. Szczególnie to drugie zajęcie może być bardzo rozwijające dla dziecka. Puzzle ćwiczą koncentrację, cierpliwość i uwagę. pomagają skupić się na zadaniu, co może okazać się bardzo przydatna umiejętnością w dalszej karierze szkolnej.

Wszystkie te zajęcia mają bardzo pozytywny wpływ na rozwój i intelekt malucha. Dzięki manualnym ćwiczeniom dziecko wzmacnia i trenuje motorykę małą i uczy się twórczego myślenia. Nie ma lepszej metody na zapewnienie maluchowi dobrego startu w przyszłość niż budowanie jego pewności siebie i pomysłowości. Kreatywne dziecko ma mnóstwo pomysłów, potrafi samodzielnie rozwiązać każdy problem, jest odważne i zaradne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here