Metoda Monstessori

0
1113
Metoda Monstessori

Szkoły i przedszkola Montessori zyskują w Polsce coraz większą popularność. W większych miastach takich placówek jest kilkadziesiąt i liczba ta pewnie stale będzie rosła. Warto zapoznać się więc z metodyką Montessori i zdecydować czy taki model jest odpowiedni dla naszego dziecka.

Maria Montessori była przeciwniczką standardowego systemu szkolnego, który w jej opinii zabijał kreatywność dziecka i odbierał mu szansę na spełnienie naturalnej potrzeby samodzielnej eksploracji świata. Cała metoda ma swoja genezę w pracy z dziećmi umysłowo niepełnosprawnymi, jednak szybko przeniosła się na grupy o standardowym stopniu rozwoju.

Jak powszechnie wiadomo, dzieci uczą się podczas zabawy. Kluczowym aspektem metody jest wolność dziecka podczas nauki. Nie oznacza to jednak braku kontroli nad dzieckiem. W zabawie młodego człowieka powinien uczestniczyć dorosły mentor, który w razie potrzeby odpowie na pytania dziecka lub spróbuje delikatnie zachęcić do podjęcia aktywności. W czasie pracy z dzieckiem nie powinno się zbyt mocno ingerować w aktywności, które dziecko podejmuje. Dozwolona jest rozmowa i zachęcanie, jednak nie należy dziecka zmuszać. To dziecko podejmuje decyzję o wykonaniu jakiejś czynności. Taka metodyka ma uczyć dziecko samodzielności. Duża doza wolności pozwala dziecku rozwinąć skrzydła i nabrać przekonania o wartości swoich umiejętności.

By efektywnie wspomagać eksplorację dziecka, warto przygotować do tego również jego otoczenie. Zgodnie z metodą Montessori otoczenie i zabawki dziecka powinny być jak najbardziej naturalne i odzwierciedlać świat rzeczywisty. Zabawki w otoczeniu dziecka są niezwykle ważne. Mały człowiek wykorzystuje je do nauki umiejętności oraz są dla niego źródłem wiedzy o świecie. Bez względu na to czy jesteśmy sympatykami Montessori czy nie, powinniśmy zadbać o jakość i estetykę zabawek dziecka.

Zabawki Montessori w większości wykonane są z naturalnych materiałów, ich budowa nie zagraża więc bezpieczeństwu dziecka. Pluszaki, rysunki i inne elementy musza odzwierciedlać rzeczywistość. Nie znajdziemy tutaj fioletowych krów czy niebieskich piesków. Wszystko wykonane jest z największą dbałością o szczegóły i jakość wykonania. Zabawki są śliczne i nawet dorosłemu z trudem przychodzi nie dotykanie ich. Zabawki swoim wyglądem zachęcają by je dotknąć , pobawić się nimi. Są bardzo ładne, kolorowe. Poprzez swoją jakość już na wczesnych etapach życia dziecka kształtują jego poczucie estetyki.

Tego typu zabawki bardzo trudno odróżnić od pomocy naukowych. Oczywiście cechują się one znacznie lepszym wyglądem niż standardowe pomoce wykorzystywane w szkołach. Poprzez swoje dobrze zaprojektowane i przemyślane funkcje uczą dziecko przydatnych umiejętności i pomagają w prosty i przyjemny sposób poznawać dziecku świat.

Dobrze przygotowane zabawki są kluczowe dla metody Montessori. W sprzedaży dostępne są zabawki dla każdej grupy wiekowej. Nie jest ważne czy maluszek dopiero uczy się siadać, czy zaczyna czytać. Metoda Montessori wraz z jej materiałami będzie odpowiednia dla dzieci w każdym wieku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here