Pierwsze tygodnie życia dziecka

0
1191
Pierwsze tygodnie życia dziecka

Przyjście na świat dziecka jest dla rodziców wielkim szczęściem, ale także ogromnym przeżyciem. Od tej pory wszystko zmienia się diametralnie. Najtrudniej jest na początku poradzić sobie z nowymi obowiązkami, zwłaszcza, gdy maleństwo jest ich pierwszym dzieckiem. Świeżo upieczeni rodzice martwią się o zdrowie dziecka oraz o jego prawidłowy rozwój.

Pierwsze chwile życia dziecka

W czasie pierwszego tygodnia życia dziecko śpi, je i płacze. Pierwsze karmienie powinno odbyć się w ciągu godziny od porodu, a kolejne – od 8 do 12 razy w ciągu dnia. Noworodek waży zazwyczaj około 3500 g i ma około 55 cm długości. Jednak w ciągu pierwszych dni życia zazwyczaj obserwuje się niewielką utratę jego wagi.
Po urodzeniu dziecko poddawane jest badaniom przesiewowym, badaniom słuchu oraz testom na żółtaczkę. Jego stan zdrowia oceniany jest w skali Apgar.

Jak powinien wyglądać prawidłowy rozwój noworodka?

*Główka nowo narodzonego dziecka jest nieproporcjonalnie duża w stosunku do reszty ciała, jej obwód jest większy od obwodu klatki piersiowej o około 2 cm.
* Ręce i nogi noworodka są krótkie, najczęściej przykurczone. Jednak już pod koniec pierwszego miesiąca życia znika takie płodowe ułożenie ciała. Dziecko zaczyna energicznie wymachiwać nóżkami i częściej otwiera, zaciśnięte początkowo, piąstki. Kiedy przyłożymy do dłoni dziecka swój palec, natychmiast mocno go uchwyci.
* Niektóre miesięczne maluchy potrafią już podnieść na kilka sekund główkę leżąc na brzuchu.
* Małe dziecko rozwija się niezwykle szybko. Codziennie poznaje swoje otoczenie, uczy się czegoś nowego i doskonali swoje umiejętności.
Już po pierwszym tygodniu życia noworodek potrafi rozpoznać głosy rodziców. Dlatego też, chociaż nie rozumie on jeszcze słów, warto jak najwięcej do niego mówić, aby odczuwało miłość i troskę.
* Dziecko w tym wieku lubi patrzeć na twarz pochylającej się nad nim mamy. Warto więc zmieniać pozycję, by dziecko mogło śledzić ruchy i tym samym ćwiczyć mięśnie oczu.
* W trzecim tygodniu, chociaż ruchy dziecka są jeszcze nieskoordynowane, potrafi się już ono przytulać. Przebywanie w ramionach mamy i jej zapach uspokajają malucha i są dla niego źródłem komfortu.
* A już w czwartym tygodniu życia dziecko, poza płaczem, zaczyna wydawać nowe dźwięki, zwłaszcza na widok bliskich sobie osób. Wiedząc, że dziecko uczy się przez naśladowanie, warto powtarzać wydawane przez nie dźwięki.

Umiejętności miesięcznego dziecka

* Ma ustalony dobowy rytm snu i czuwania;
* Sygnalizuje swoje potrzeby głośnym płaczem;
* Reaguje na głos i zapach mamy, wzięty przez nią na ręce zazwyczaj przestaje płakać, wtedy czuje się bezpiecznie;
* Potrafi odróżniać smaki: słony, słodki, gorzki, kwaśny;
* Jego wzrok nie jest w pełni rozwinięty, dlatego na początku widzi obrazy nieostre i bez koloru, widzi tylko to, co jest w odległości do 25 cm od niego;
* Miesięczne dziecko zaczyna się uśmiechać;
* Zaczyna wydawać dźwięki (gruchać), dźwięki te przypominają głoski a, e;
* Posiada kilka odruchów: odruch Moro, Babińskiego, Rootinga, odruch chwytny i kroczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here