Wybieramy rower dla dziecka

0
1441
Wybieramy rower dla dziecka

O rowerach można by mówić i pisać godzinami. Wszak to temat rzeka. Zwłaszcza teraz, gdy turystyka rowerowa oraz kolarstwo (po sukcesach Majki, Kwiatkowskiego, Włoszczowskiej i innych) stały się po prostu modne.
Na rowerach jeżdżą pasjonaci, pokonujące ultramaratony liczące niejednokrotnie ponad 1000 km, rodziny z dziećmi i babcie na zakupy. Na ścieżkach rowerowych spotkamy zatem rowerzystów o różnym zaawansowaniu na najróżniejszym sprzęcie. Najbardziej urocze zdają się być dziewczęta na holenderkach z koszyczkami w kwiatki oraz maluszki na trójkołowcach lub biegaczach dzielnie pokonujące kilometry pod bacznym okiem rodzica.
Patrząc na tę różnorodność zastanawiamy się, czy jest coś takiego jak najlepszy wiek, by rozpocząć przygodę z rowerem. Chyba nie. Wielu starszym amatorów kolarstwa, biorących udział w zawodach sportowych twierdzi, że sportem tym zainteresowało się dopiero na emeryturze lub, gdy lekarz wskazał go , jako zbawienny dla zdrowia fizycznego i psychicznego.
Wydaje się jednak, ze czym prędzej tym lepiej, zwłaszcza, ze w dzieciństwie wszystko przychodzi łatwiej i bardziej naturalnie. Już półtoraroczne dziecko może jeździć po podwórku na trójkołowcu, a dwulatek nie tylko ucieszy się z biegacza, ale także z całkiem „dorosłego rowerka”.
Rowerki dla dzieci od 2 lat to jednak przede wszystkim dwukołowe biegacze, zaopatrzone w siodełko. Jazda na nim polega na odpychaniu się nogami, ruchem przypominającym bieganie, stąd ich nazwa.
Drugim rodzajem rowerków dla dwulatka są trójkołowce, które spotkamy zarówno w postaci całkiem prostej konstrukcji z pedałami w przednim kole, jak i z wieloma kolorowymi dodatkami. Dziewczynkom proponuje się takie przypominające jeszcze wózek- z daszkiem, wygodnym siedziskiem oraz rączką do podtrzymywania małej rowerzystki przez rodzica. Wersje chłopięce przypominają traktorki lub samochodziki.
Trzecim rodzajem są rowery dwukołowe, wzornictwem i wyposażeniem przypominające rowery :dorosłe”.
Są one wyposażone w dodatkowe kółka doczepiane do tylnej osi. Koła takiego rowerka mają wymiar 10 cali, do tego odpowiedni rozmiar pedałów, łańcuch. Często z tyłu zamontowany jest mini bagażnik i rączka do asekuracji przez rodzica.
Wybierając rowerki dla dzieci od 2 lat warto pamiętać także o zakupie dodatkowego wyposażenia, które sprawi, że maluch poczuje się jak rasowy sportowiec. Najistotniejszy jest wybór odpowiedniego, dobrze dopasowane kasku. Im wcześniej dziecko przyzwyczai się do jego stosowania, tym większa szansa, że będzie zawsze o nim pamiętał. Kask znacznie zwiększa bezpieczeństwo malucha i chroni jego głowę w razie upadku. Kolejnym niezbędnym elementem wyposażenia roweru będzie lekko działający dzwonek oraz bidon na wodę.
Pamiętajmy jednak, ze nic tak nie działa motywująco na dziecko jak przykład rodziców. Jeśli chcemy wychować małego kolarza, sami musimy lubić ten sport. Nie trzeba od razu startować w maratonach rowerowych i rajdach, ale korzystanie z roweru w celach rekreacyjnych wydaje się niezbędne. I szybciej wspólnie z dzieckiem wyruszymy na trasę, tym większa szansa, że nasz maluch połknie bakcyla i w przyszłości wybierze rower jako środek transportu miejskiego oraz jako sposób na spędzanie wolnego czasu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here