Zadbaj o edukację swojego dziecka

0
1244
Zadbaj o edukację swojego dziecka

Po okresie buntu dwulatka w życiu dziecka zaczyna się okres stabilizacji. W tym czasie nasze dziecko jest słodkie, urocze i kontaktowe. To najlepszy czas na wspólne zabawy i spędzanie czasu w różnorodny sposób. Warto dobrze wykorzystać ten piękny etap w życiu naszej pociechy.

Dziecko trzyletnie jest już dość samodzielne. Zaczyna zawierać przyjaźnie, uczy się zasad współdziałania i dzielenia. Nawiązuje kontakty z innymi dziećmi, chętnie się bawi. To czas kiedy dziecko jest gotowe pomagać w prostych pracach domowych. Nałożenie na dziecko drobnych obowiązków na pewno pomoże mu zrozumieć wagę i znaczenie codziennej pracy. Maluch chętnie dzieli się z nami swoimi lekami i smutkami, uwielbia słuchać historii, również tych na swój temat. Można mu wymyślić własną bajkę na dobranoc, której będzie głównym bohaterem. Taka historia z pewnością zafascynuje dziecko, które będzie jej chciało słuchać co wieczór.

W rozwoju ruchowym dziecko również staje się coraz bardziej niezależne. Potrafi już samo się ubrać, umyć zęby, pić z kubeczka, bawi się na placu zabaw. Trzylatek powinien również bez większych problemów nauczyć się jazdy na rowerze z bocznymi podporami. Dziecko jest ciekawe świata, chce zajrzeć w każdy kąt. Wymaga jednak uwagi i nadzoru nad podejmowanymi przez nie czynnościami. Nieustanny nadzór i pomaganie dziecku kiedy tego wymaga jest gwarancją prawidłowego rozwoju. Pamiętajmy jednak, żeby nie narzucać dziecku swojej woli. Niech dziecko podejmuje decyzje samodzielnie. To nauczy je, że jego zdanie jest ważne i w późniejszym życiu znacząco wpłynie na poczucie pewności siebie. Lepiej wytłumaczyć dziecku dlaczego powinno coś zrobić niż zmuszać je do tego siłą.

Staramy się żeby naszym dzieciom niczego nie brakowało, warto więc zadbać o odpowiednie zabawki. Kupując tego typu produkty zawsze zwracajmy uwagę na atesty umieszczone na zabawkach. Bezpieczeństwo zabawki oraz dostosowanie jej do wieku dziecka powinno mieć dla nas priorytetowe znaczenie. Jeśli już upewnimy się, że zabawka jest bezpieczna, czas zastanowić się nad jej właściwościami. Bardzo dobrze byłoby pomyśleć nad zaopatrzeniem maluszka w zabawki edukacyjne dla 3 latka. Na rynku dostępne jest mnóstwo zabawek, które gwarantują naukę poprzez zabawę. Są to różnego rodzaju klocki, zestawy kreatywne (na przykład do rysowania, wycinania, gotowania) czy zabawki ćwiczące motorykę dziecka. Niezależnie od rodzaju zabawki warto przed zakupem sprawdzić estetykę wykonania. Dzieci są wrażliwe na wygląd i kolory. Ładnie wykonane, estetyczne zabawki na pewno będą chętnie wybierane przez malucha. Dużą rolę gra też materiał, z którego wykonana jest zabawka. Najlepiej sprawdzają się materiały naturalne np. drewno. Jeżeli jednak chcemy kupić zabawkę z plastiku, wybierajmy surowiec wysokiej jakości, który zapewni nam bezpieczeństwo i długie życie zabawki. Takie rozwiązanie w dłuższej perspektywie pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze oraz przyczyni się do mniejszego zanieczyszczenia środowiska.
Pamiętajmy, że zabawki jakie dajemy naszemu dziecku mają duży wpływ na jego rozwój.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here