Rozszerzenie diety dziecka – jak to zrobić? 

0
948
dziecko

Prawidłowe żywienie w pierwszym roku życia dziecka jest warunkiem prawidłowego rozwoju i funkcjonowania malucha. To, w jaki sposób dziecko jest odżywianie W pierwszych latach życia, rzutuje bezpośrednio na jego rozwój oraz zdrowie w przyszłości. Żywienie w pierwszym roku, jest o tyle ważne, że dochodzi wówczas do rozszerzania diety malucha i wprowadzenia wielu nowych produktów. Dzisiaj, dowiemy się do kiedy karmić dziecko piersią, a także od czego zacząć w przypadku rozszerzania diety malucha. Jesteście ciekawi? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/rozszerzanie-diety-dziecka-krok-po-kroku/ 

Do kiedy karmić piersią? 

Podstawowym modelem żywienia noworodka oraz niemowlaka do 6 miesiąca życia jest mleko matki. Zawiera ono absolutnie wszystko, co jest niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka w pierwszych miesiącach życia. 

Z pokarmem dostarczane są optymalne proporcje -makro i mikroskładników, a także immunoglobuliny. Dziecko, które karmione jest piersią nie wymaga dobijania oraz dokarmiania przez pierwszych 6 miesięcy. W przypadku jednak, Kiedy występuje brak możliwości karmienia piersią, wówczas konieczne jest karmienie malucha odpowiednim mlekiem modyfikowanym. 

Karmienie piersią powinno być kontynuowane przez co najmniej sześć miesięcy, nie ustalono jednak górnej granicy. Faktem jest że po 6 miesiącach zachodzi konieczność rozszerzenia diety, ponieważ mleko mamy nie dostarcza już optymalnych ilości energii, białka, żelaza, cynku oraz niektórych witamin. 

Od czego zacząć rozszerzanie diety malucha? 

Pierwszy rok życia dziecka jest czasem dużych zmian w zakresie jego żywienia. Podczas pierwszych 6 miesięcy życia zalecane jest karmienie na żądanie, dziecko powinno być przystawiane do piersi Wtedy, kiedy wyrazi taką chęć. 6 – 8 miesięcznych maluchów, karmionych jeszcze piersią powinny pojawić się też 2 – 3 posiłki uzupełniające. Kiedy dziecko ma powyżej 9 miesięcy powinno spożywać trzy cztery posiłki uzupełniające oraz 1 – 2 przekąski. W roli przekąski mogą występować cząstki owoców lub warzyw. 

Wprowadzając w dietę jakikolwiek nowy produkt, należy podać dziecku niewielką jego ilość oraz obserwować, czy nie pojawi się alergia. Zaleca się też wprowadzanie nie więcej, niż jeden nowy produkt dziennie. Jeżeli dziecko odmawia spróbowania jakiegokolwiek produktu, warto jest kilkukrotnie ponownie ponowić próby na następny dzień. Maluch potrzebuje czasu, żeby przyzwyczaić się do nowego smaku oraz konsystencji podawanego mu dania. 

Zobacz też: http://www.bodyandmind.pl/odchudzanie-moda-czy-zdrowe-podejscie/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here